• Európsky deň jazykov

• Viete, akým jazykom sa hovorí v Brazílii? V ktorej krajine vzniklo slovo ROBOT? Kde sa začalo používať slovo ESPRESSO? Vymenujete 6 krajín Európy, v ktorých sa hovorí po francúzsky? Aj tieto otázky padli v pondelok 26. septembra, keď sme si so žiakmi pripomenuli Európsky deň jazykov. Slávime ho každoročne už od roku 2001. Žiaci v skupinkách odpovedali na podobné otázky a nakoniec hádali, aký jazyk počujú v nahrávke. Nebolo to vôbec jednoduché. Vyskúšajte si to aj Vy v tejto nahrávke. Budete počuť 15 európskych jazykov: https://www.youtube.com/watch?v=06GxbEqX-KI Na konci nahrávky nájdete správne riešenie.

PS: Ak ste odpovedali portugalský, bývalé Československo, Taliansko a 6 krajín-Francúzsko, Belgicko, Švajčiarsko, Monako, Andorra, a Luxembursko, mali ste pravdu :).Kolektív učiteľov ANJ

• Predstavenie Zlatá rybka od divadla Portál

• Dňa 27.9.2022 zavítali na 1. stupeň herci divadla Portál a zahrali nám predstavenie "Zlatá rybka".Veselý príbeh o rybárovi, jeho chamtivej žene a zlatej rybke priniesol poučenie o tom, že lakomosť a chamtivosť sa nevypláca!

Mgr. Marta Segľová

• Osvienčim

• Dňa 22.9 žiaci 9.A, 9.E a 9.D mali možnosť navštíviť koncentračný tábor v Osvienčime (Auschwitz, Birkenau). Prehliadku týchto táborov dopĺňal výklad sprievodkyne. Priestory v oboch táboroch sú zachované, mali sme možnosť vidieť množstvo osobných vecí, ktoré patrili zosnulým Židom. V prvom tábore sme strávili približne 2 hodiny, potom sme sa autobusom previezli do Birkenau, ktorý je zhruba 10 minút ďaleko. Keď sa skončila prehliadka, autobus nás odviezol do Krakowa, kde nám pani sprievodkyňa ukázala niekoľko nádherných historických pamiatok. V centre mesta sme mali 1,5 h voľno. Mohli sme sa sami prejsť uličkami malebného Krakowa. Cesta zbehla rýchlo, ani sme sa nenazdali, a už sme boli doma.

Ema Dubcová, 9.A

• Deň otvorených dverí na leteckej základni v Prešove

• Pri príležitosti Dňa slovenského letectva sa triedy 2.A, 2.C a 2.D v piatok 23.9.2022 vybrali so svojimi učiteľkami a p. vychovávateľkou Gallovou na exkurziu na leteckú základňu, aby sa pozreli na statické aj letové ukážky vojenskej leteckej, pozemnej kolesovej a pásovej techniky, ukážky ručných zbraní, prelety vojenských vrtuľníkov a lietadiel MiG-29 a L-39. V rámci programu boli pripravené aj ukážky leteckej záchrany, vzdušného výsadku a hasenie vrtuľníkom pomocou bambi-vaku, ukážky výcviku vojakov v sebaobrane, výcvik psov, ukážku zásahu proti požiaru, zásahy príslušníkov Policajného zboru SR, statické ukážky športových a ultraľahkých lietadiel, pozreli sme sa aj na prácu psovodov a hasičov, ktorí na základni pracujú. Akcia sa nám všetkým náramne páčila a všetci sme odchádzali so skvelými zážitkami z krásneho dňa.
            Mgr. Segľová, Mgr. Šromová a Mgr. Terezová.

• Triedne aktívy

• Milí rodičia, pozývame Vás na triedne aktívy, ktoré sa uskutočnia v stredu 21. septembra 2022 o 16.00 hod. v jednotlivých triedach.

Tešíme sa na Vašu účasť!

• Ochrana života a zdravia so Slovenským Červeným krížom

• Praktickú časť účelového cvičenia zameraného na ochranu života a zdravia človeka absolvovali žiaci 5. – 7. ročníka na školskom dvore. Pod vedením dobrovoľníkov z územného spolku prešovského Slovenského Červeného kríža sa naučili poskytovať prvú pomoc pri poraneniach, krvácaní, zastavení dýchania a šoku.  To, že robiť masáž srdca nie je ľahké, si vyskúšali priamo na figuríne. Ako postupovať, keď  sa začnem dusiť prehltnutým arašidom?  Ako uvoľniť dýchacie cesty a poskytnúť umelé dýchanie? Ako uložiť človeka do stabilizovanej polohy? Na tieto aj iné otázky dostali odpovede od dobrovoľníkov, ktorí pomáhajú zachraňovať to najcennejšie – ľudský život.

PhDr. J. Nastišinová