Navigácia

 • Víťazi krajského kola vo vybíjanej

  V utorok 21. novembra sa naši šikovní štvrtáci pod vedením p. uč. Sopkovej zúčastnili krajského kola vo vybíjanej. Získali 1. miesto a postup na celoslovenské kolo.

  Gratulujeme a držíme prsty!

 • Exkurzia v dentálnom centre

  Dňa 8. novembra 2017 sa 5.C trieda zúčastnila na exkurzii v dentálnom centre Verona v Prešove. Boli sme poučení o správnom spôsobe čistenia zubov kefkou i medzizubnými kefkami, o predchádzaní tvorbe zubného kazu. Niektorí žiaci si pomocou farbiacej tabletky overili, či si zuby vyčistili dôkladne – miesta s povlakom sa zafarbili na fialovo. Vypracovali sme kontrolný test a dostali sme aj darčeky. Ďakujeme.

  triedna učiteľka Marta Rovňáková

 • Testovanie 5

  Milí rodičia, žiaci,

  všetky informácie k Testovaniu 5 nájdete:

  Oznam_pre_rodicov-4.docx

  HarmonogramT5-17.docx

   

 • Riaditeľské voľno pre žiakov II. stupňa

  V stredu 22. novembra 2017 je z dôvodu Testovania 5 riaditeľské voľno pre žiakov II. stupňa.

  Žiaci I. stupňa sa učia podľa rozvrhu.

 • Štvrtáci vo VIOLE

  Vo štvrtok 16. novembra si štvrtáci zo 4.A,D užili príjemné dopoludnie v literárnej kaviarni VIOLA na predstavení Indiánska rozprávka.

 • Zimná škola v prírode

  Milí rodičia,

  Aj tento školský rok ponúkame pre druhákov až štvrtákov Zimnú školu v prírode spojenú s lyžiarskym výcvikom. Tento rok sme vybrali pre žiakov Západné Tatry – Roháče a lyžiarske stredisko Janovky, kde budeme mať k dispozícii 4 vleky. Cena tohto pobytu 116.- eur, kde je zahrnuté ubytovanie, strava / 5X denne/, pitný režim, doprava, ski bus. Ski pass / 7 eur na deň/ bude hradený zo vzdelávacích poukazov, ktoré ste poukázali škole. Lyžovať budeme plných 5 pobytových dní, tak, ako po minulé roky pod dohľadom našich inštruktorov. Záväznú prihlášku si môžete stiahnuť na naše stránke, alebo si ju vyzdvihnúť u Mgr. V. Janekovej v 2.C triede, kde odovzdáte aj vyplnené záväzné prihlášky. Termín odovzdania prihlášok je do 6.11. 2017.

  Zavazna_prihlaska_na_Zimnu_skolu_v.docx

  Tešíme sa na nových aj ostrieľaných lyžiarov a na krásne zážitky na bielych svahoch!

 • Víťazi okresného kola vo vybíjanej

  Dňa 9. novembra 2017 družstvo žiakov 4. ročníka pod vedením p. uč. Sopkovej v zložení - Ema Dubcová, Nela Kostelníková, Klaudia Štofková, Laura Jurková, Nina Rusinková, Juraj Goliaš, Šimon Hudák, Timotej Imrich, Matej Semančík, Šimon Uebersax, Martin Brindzko a Tobias Hopkovič obsadilo 1. miesto v okresnom kole vo vybíjanej a zabezpečilo si tak postup na krajské kolo, ktoré sa uskutoční dňa 21.11. 2017.

  Držíme prsty a gratulujeme !

   

 • Triedne aktívy

  Milí rodičia, pozývame Vás na triedne aktívy, ktoré sa uskutočnia v utorok 14. novembra 2017 o 16.30 hod. na I. stupni a o 17.00 hod. na II. stupni.

 • Potulky po východnom Slovensku - Košice

  11. novembra 2017 sme sa v rámci októbrového stretnutia nášho krúžku túlali po Košiciach. Navštívili sme Dóm sv. Alžbety, najväčšiu a najkrajšiu gotickú stavbu na Slovensku a cestou do Východoslovenského múzea sme si pozreli ďalšie košické pamätihodnosti.

  V múzeu nás už čakala pani sprievodkyňa. Otvorila nám obrovský trezor, do ktorého sme postupne všetci vošli a mohli sme obdivovať najväčší nález zlatých mincí, ktorý bol v Košiciach vykopaný v r. 1935 a je známy pod názvom Košický zlatý poklad.

  Pozreli sme si aj peknú a poučnú výstavu jedlých, nejedlých, jedovatých a smrteľne jedovatých húb.

  Po výdatnom občerstvení v pizerii a v cukrárni sme navštívili ešte Miklušovu väznicu s katovým bytom a expozíciu života v stredoveku. Pre niektorých z nás nebolo jednoduché čo i len počuť o zverstvách, ktoré sa v stredoveku diali. Uvedomili sme si, ako dobre sa máme dnes, v 21. storočí.

  Už teraz sa tešíme na decembrové stretnutie nášho krúžku.

                                                                                                 Potulkári po východnom Slovensku

  .

 • Štvrtáci v tlačiarniach

  27. októbra navštívili všetky štvrtácke triedy tlačiarne, aby sa dozvedeli a na vlastnej koži si vyskúšali, aká dlhá je cesta knihy k nám - čitateľom. Triedy 4.A a 4.C navštívili tlačiarne ROKUS a triedy 4.B a 4.D tlačiarne POLYGRAF PRINT. Videli sme celý proces výroby knihy, spoločne s pracovníkmi sme vyrobili a zviazali novú knihu a pýtali sme sa na všetko, čo nás zaujímalo.

  Ďakujeme tlačiarňam za krásnu exkurziu a tešíme sa na nové knihy.

 • Expedícia - Praha

  Do galérie Expedícia - Praha boli pridané fotografie.

              V októbri, sme žiaci 7. - 9. ročníkov spoznávali zákutia krásneho hlavného mesta našich západných susedov – Prahy. Príjemné babie leto nám umožnilo dlhé prechádzky po tých najkrajších  pražských uliciach, námestiach a historických  pamiatkach.

              Prvý deň nás očarilo Václavské námestie, ktoré zdobí Myslbekova jazdecká socha svätého Václava, umiestnená pred budovou Národného múzea. Založil ho Karol IV. v roku 1348 ako spojovací článok medzi staromestským a novomestským opevnením. Naše unavené nohy sa vyštverali z posledných síl aj na Petřínsku vežu, no majestátny výhľad na jesennú, slnkom zaliatu  Prahu nám dodal veľa optimizmu a energie. Návštevou zrkadlového bludiska na Petříne sme ukončili veľmi úspešný deň. Zmorilo nás aj nekonečné cestovanie, kde sme vystriedali rôzne dopravné prostriedky – autobus, električku...no najviac sa nám  páčila cesta metrom.  

              Ďalší deň  sme zamierili priamo na hrad – po starých zámockých  schodoch. Neodradila  nás ani dôsledná osobná kontrola. Oslovila nás  dominanta  Pražského hradu – český  rímsko- katolícky   kostol – chrám sv. Víta. Túlali sme sa i po rôznych kľukatých uličkách, tá Naj...bola určite Zlatá  ulička. Na Staromestskom námestí sme mali  možnosť obdivovať „Smrtku na pražskom Orloji“   priamo v akcii. Každý deň o celej hodine sa v dvoch okienkach nad ciferníkom objavuje 12 apoštolov. Na túto atrakciu si denne počká  množstvo turistov.

              Doobedňajšia návšteva ZOO nám uplynula veľmi rýchlo. Džungľa, Pavilón opíc, Údolie slonov, výbehy šeliem i rôznych exotických živočíchov potešili každého. Záver našej cesty vyvrcholil jedinečnou  atrakciou  - Festivalom svetla. Praha sa s nami rozlúčila vo veľkolepom štýle. Známe pražské pamiatky boli osvetlené pôsobivou svetelnou inštaláciou.

              Do skorého videnia, Praha!                                        cestovateľky  z 8.A

   

  PS: Veľká vďaka patrí našim obetavým a trpezlivým pani učiteľkám, p. Španielovej, p. Krížovej a p. Ivanovej. Ďakujeme!

 • Potulky prírodou - Cemjata

  V októbrovú sobotu prebehla už druhá akcia záujmového útvaru Potulky prírodou I,II pod vedením pani učiteliek Molčanovej a Bažantovej.

  21.10. 2017 sme navštívili Cemjatu - mestskú časť mesta Prešova , ktorá sa geograficky začleňuje do Šarišskej vrchoviny. Ide o starú liečebnú a rekreačnú lokalitu, známu už od druhej polovici 19. storočia, kedy tu vznikli kúpele. Od mesta je Cemjata vzdialená asi 5 kilometrov. Umiestnená je do lesného prostredia, kde sú aj viaceré minerálne pramene. Na liečebné účely sa dodnes používa prameň pri altánku. Vo vode je prevaha vápenato- horčíkových minerálov. Pani učiteľky nám ukázali ako zakladať oheň v daždi a dokonca sme ochutnali zemiaky upečené v pahrebe. Cestu domov nám ukazovali turistické značky. Aj keď sme trochu zmokli, túra sa vydarila a my sa už tešíme na tú ďalšiu...

  Členovia krúžku.

 • Akcie v novembri

  Triedne aktívy

  Monitor 5

  Detský aerobic

  Slávici z lavice

  Tvorivé hudobné dielne vo Viole

  Miss bábika

  Olympiáda zo SJ a L – školské kolo

  Zimná rozprávka – školské kolo súťaže vo vlastnej tvorbe

  Vydanie  1.čísla školského časopisu

  Školské kolo olympiády v AJ

  Návšteva anglického predstavenia

  Pád berlínskeho múru a zjednotenie Nemecka - projekty

  Matematická olympiáda –Z5,Z9

  i Bobor – súťaž z informatiky

  Projekt o zdravej výžive s prepojením na finančnú gramotnosť

  Svetový deň bez fajčenia

  Výstavka liečivých  rastlín spojená s ochutnávkou čajov

  Šport moja závislosť – týždeň boja proti drogám

  Dejepisná olympiáda – školské kolo

  Nebuď otrok drog – tvorba plagátu

  Detský čin roka – detská porota ČIG

  Veľká olympiáda humoru v ŠKD

  Čarovná príroda, čarovné popoludnie- druhy čajov, zvyky v ŠKD

  Šperky z netradičného materiálu v ŠKD

  Napíš básničku pre dedka a babičku v ŠKD

  Jazykové okienko

  Svetový deň prevencie cukrovky

  Týždeň boja proti drogám

  Záťažové školské situácie  - besedy so žiakmi 9.roč.

  Svetový deň proti fašizmu a semitizmu – beseda 9. ročník

  Medzinárodný deň tolerancie

 • 31. 10. 2017

  V piatkový podvečer 27. 10. 2017 sa v našej škole stretli masky od výmyslu sveta. Aj keď sviatok Halloween sa v našich končinách neoslavuje a netraduje tak, ako v západných krajinách, ale v rámci multikultúrneho povedomia sme sa ho našim žiakom na prvom stupni a ich rodičom snažili priblížiť aj my v rámci Halloweenskej párty. Bosorky, upíri, polnočné krásavice, vikingovia, čarodejné učiteľky, to všetko sme mohli vidieť tancovať, súťažiť a baviť sa. Podmienkou účasti na tejto akcii bolo, aby si každé dieťa priviedlo svojho rodiča, taktiež v prestrojení za nejakú strašidelnú postavu. A naši rodičia ani v tomto nesklamali! Svojou nápaditosťou a kreativitou prispeli nielen k pravej strašidelnej atmosfére, ale aj k skvelej tanečnej zábave, súťaživosti a celkovej atmosfére. Za získané žetóny v súťažiach, ako boli vzdušný tenis, prenášanie strašidelného tvora na palici, či skúška čarodejnej šikovnosti si mohli deti, ale aj dospeláci nakúpiť rôzne maličkosti a darčeky, ktoré k sviatku Halloween bezpochyby patria. Najkrajšie masky, najlepší tanečníci z radov detí aj dospelých si v závere prevzali ceny z rúk čarodejnej poroty. No a večer sme ukončili pravým nefalšovaným strašidelným sprievodom po útrobách našej školy, ktorá aj v noci skrýva svoje tajomstvá. Aké?

  Ak ste zvedaví, príďte nabudúce aj Vy! Určite neoľutujete!

 • 2. 11. 2017

  V krásne piatkové popoludnie sme sa s našimi detičkami zo školského klubu dali na výrobu halloweenskych masiek, keďže halloweenska noc je už za dverami. Naše detičky sú naozaj veľmi šikovné, kreatívne a vytvorili krásne masky podľa svojich predstáv. Držali sme sa typických halloweenskych farieb - čiernej a červenej. Pri výrobe masiek sme sa výborne zabavili, zasmiali aj zašpinili, ale nakoniec sme boli veľmi spokojní, aké krásne masky sa nám podarilo vyrobiť. Náš zábavný deň sme zakončili s maskami na tvári a trošku sme sa postrašili, potancovali.

  D. Lutringová

 • 2. 11. 2017

  ,,Kde bolo, tam bolo, bola jedna krajina Rozprávkovo. V tej krajine bol les, nie však obyčajný, ale čarovný....“      Tak týmito slovami sa začala imatrikulácia, na ktorej svoju šikovnosť, smelosť a odvahu ukázali naši prváci ako veselí námorníci z 1.A,  roztopašné medvedíky z 1.B, farební trolovia z 1.C a nezbedné lienky z 1.D. Svojim sľubom potvrdili, že v škole sa budú usilovne učiť a plniť svoje povinnosti.

       Úspešné vystúpenie prváčikov a kvalitná príprava a realizácia slávnostnej akcie bola odmenená obrovským potleskom.

  K. Piznerová, Ľ. Kušnírová, K. Dugasová, P. Pasternáková

 • Jesenné prázdniny

  27. 10. 2017

  Prajeme Vám príjemné prežitie jesenných prázdnin aj sviatkov.

  Prázdniny začínajú v pondelok 30.10. a končia v utorok 31. 10. 2017:

  V škole sa stretneme vo štvrtok 2.11.2017.

 • 30. 10. 2017

  Štvrtáci si na hodinách vlastivedy pripravili zaujímavé projekty o Prešovskom samosprávnom kraji. Hľadali najkrajšie miesta kraja, prírodné krásy a bohatstvo, zaujímavé akcie, slávnych rodákov kraja a vymýšľali, čo by chceli v našom kraji zmeniť.

  Ich práce sú vystavené na chodbe školy, kde si ich môžu prezrieť aj ich spolužiaci.

 • 30. 10. 2017

  Tento rok sa žiaci druhého stupňa pod vedením p. učiteľky Buriovej, zapojili do 8. ročníka česko-slovenského projektu Záložka do knihy spája školy. Vyrobili nádherné záložky do knihy, na ktorých zobrazili svojich obľúbených knižných hrdinov. V štvrtok sme poslali vyrobené záložky našej partnerskej Základnej škole, Turnianska 10 v Bratislave. Tešíme sa na vzájomnú spoluprácu a nových kamarátov.

  Mgr. S. Vassová

 • 30. 10. 2017

  Každoročne v októbri sa koná v školskej knižnici podujatie venované Medzinárodnému dňu školských knižníc. Tento rok bol venovaný významnej osobnosti slovenských dejín – Milanovi Rastislavovi Štefánikovi. Naše pozvanie prijali historička z Krajského múzea v Prešove PhDr. Vieru Kačmaríkovú, Mgr. Juraja Vrábel historik z Mestského úradu v Sabinove a Ing. Renáta Fedorčíková poslankyňa Mestského zastupiteľstva mesta Prešov a predsedníčku Komisie školstva a telesnej kultúry. Pani  Kačmaríková priblížila žiakom osobnosť M. R. Štefánika svojou prezentáciou a zaujímavým výkladom. Žiaci živo diskutovali a zaujímali ich najmä historické súvislosti,  ktoré ešte nepoznali. Pán Vrábel zaujal žiakov predovšetkým pútavým rozprávaním o Štefánikovom detstve, štúdiách, ale aj o tragickom lete. Pripravené mal dobové fotografie a zaujímavý komentár. Oboznámil žiakov aj s najnovšou knihou o M. R. Štefánikovi. V závere jeho vystúpenia si žiaci preverili svoje vedomosti v krátkom kvíze. Najlepší boli odmenení. Žiaci spracovali najzaujímavejšie momenty zo života M. R. Štefánika v svojich projektových prácach.

  S pani poslankyňou Fedorčíkovou si žiaci čítali o jeho pobyte na Tahiti, o diplomatickom úsilí pri formovaní myšlienky Československého štátu aj o tragickej nehode.  Pozreli sme si aj dokumentárny film M. R. Štefánik – neuveriteľný osud. Počas celého podujatia boli dvere do školskej knižnice otvorené pre všetkých záujemcov. Žiaci sa pod vedením učiteľov prišli pozrieť na prácu spolužiakov. Školská knižnica sa tešila návšteve veľkého počtu žiakov. Výsledkom tohtoročného podujatia sú nielen nezabudnuteľné zážitky zúčastnených žiakov, ale aj rozšírenie poznatkov a vedomostí o našom slovenskom hrdinovi Milanovi Rastislavovi Štefánikovi.

  Už teraz sa tešíme na tému budúceho ročníka tohto podujatia, do ktorého sa chce zapájať čoraz viac zvedavých a čítania chtivých žiakov. 

  Mgr. S. Vassová

strana:

Novinky

Kontakt

 • Základná škola, Československej armády 22, Prešov
  Základná škola, Československej armády 22,
  080 01 Prešov
 • Riaditeľka školy: Mgr. Ľubica Kohániová
  Tel: 051 / 748 09 30

  Zástupkyňa riad. školy ISCED 2: Mgr. Viera Hrabková
  Tel: 051 / 748 09 32

  Zástupca riad. školy ISCED 1: PaedDr. Pavol Krajňák
  Tel: 051 / 748 09 36


  Výchovná poradkyňa: Tel: 051/ 748 09 35

  Kancelária riaditeľky: Tel: 051 / 748 09 31

  Učtáreň: Tel: 051/ 748 09 33

  Školská jedáleň ČSA 1: Tel: 051 / 748 09 38
  Školská jedáleň ČSA 2: Tel: 051 / 748 09 39

Fotogaléria