Ak sa zamyslíte nad tým, aký sviatok je 14. februára, určite vám napadne sviatok sv. Valentína – Deň zaľúbených.
My si chceme pripomenúť oveľa väčší sviatok, Deň spisovnej slovenčiny. Pred 180 rokmi, 14. februára 1843, sa stretol Ľudovít Štúr s priateľmi a dohodli sa, že už nebudú používať biblickú češtinu, ale uzákonia spisovný jazyk všetkých Slovákov. Oficiálna kodifikácia bola oznámená po rokovaní s Hurbanom a Hodžom v Hlbokom v lete toho istého roku.
14. február – Deň spisovnej slovenčiny a 180. výročie kodifikácie spisovnej slovenčiny sme si v ZŠ Československej armády v Prešove pripomenuli krátkym divadelným predstavením našich deviatakov, prednáškou predsedu Matice slovenskej JUDr. Mariána Gešpera a sprievodnou výstavou, ktorá pozostáva z niekoľkých častí a potrvá do 20. 2. 2023.
Prvú časť výstavy tvoria textové panely doplnené vtipnými ilustráciami, ktoré upozornia žiakov na zaujímavé momenty zo súkromného i pracovného života Štúra, Hurbana, Hodžu a predstavia ich netradičným spôsobom a v nečakaných súvislostiach.
Druhá časť dáva priestor žiackej fantázii a hre. Žiaci sa pred zrkadlom môžu vizuálne premeniť na Štúra, Hurbana alebo Hodžu. Vyskúšajú si cylinder, kabát, fúzy aj bradu a vo fotokútiku sa môžu takto aj odfotiť. Na dokreslenie obdobia sme im pripravili aj historické predmety ako stolík, svietnik, husacie brko, kalamár a staré stoličky s grafikami troch kodifikátorov, ktoré nám zapožičalo Múzeum Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši.
Na ďalšom stanovišti žiakom vysvetlíme, čo je fonetický pravopis, kto zaviedol ypsilon do našej abecedy a vyskúšajú si napísať list brkom.
Štvrtú časť tvoria portréty Štúra, Hurbana a Hodžu, ktoré výtvarne spracovali naši žiaci.
V poslednej časti si žiaci vyskúšajú prekladač do štúrovčiny nazvaný Ludevít. Priamo v interaktívnom kútiku si môžu „zludevítovať“ akýkoľvek vlastný text sami alebo si môžu pozrieť práce svojich spolužiakov. Je veľmi zaujímavé prečítať si úryvok z Harryho Pottera či text obľúbeného rapera v štúrovčine. Vďaka tejto aktivite sa žiaci bližšie zoznámia s tým, aká bola Štúrova kodifikovaná slovenčina pred 180 rokmi.
Cieľom týchto podujatí je pripomenúť si kodifikáciu spisovnej slovenčiny. Avšak nie nudným a nezaujímavým spôsobom. Štúra, Hurbana a Hodžu ich život a dielo ponúkame žiakom živým a inšpiratívnym spôsobom, aby sa nestali len nudnou témou z 19. storočia a popri zábave a hre si nenásilne vštepili do pamäti dôležité fakty z národnej histórie, akou je nepochybne kodifikácia spisovnej slovenčiny a jej 180. výročie. Mimochodom, vedeli ste, že slovenčina je jediným jazykom sveta, ktorý má dlhé ĺ a písmeno ŕ sa zasa vyskytuje iba v troch jazykoch sveta?
Mgr. Martina Knuthová