Medzinárodné projekty

        • Školský rok 2021/2022

        •    

          Projekt „National Heritage for Our Common European Heritage“

          https://sites.google.com/opinnet.fi/erasmus-national-heritage

          V školskom roku 2021/22 ukončíme projekt Erasmus+ K2 školské výmenné partnerstvá a to do 31. 5. 2022, následne bude vypracovaná a odovzdaná aj záverečná správa projektu. Všetky plánované aktivity v aktuálnom školskom roku majú pevné termíny. V prípade, že nebude možnosť realizovať fyzické mobility, projektové aktivity sa budú realizovať v online prostredí.

          Kalendár

          Október 2021 – mobilita so žiakmi, Fínsko

          November 2021 - mobilita so žiakmi, Grécko                    

          December 2021 - mobilita so žiakmi, Taliansko

          Február 2022 – hosťovanie mobility na Slovensku

          Marec 2022 - mobilita pedagógov, Taliansko

          Apríl 2022 - mobilita so žiakmi, Portugalsko

           

          Fínsko 10. – 15. 10. 2021

          V rámci projektu Erasmus+ sme sa tohto roku vybrali do fínskeho mesta Kauhajoki, spoznať ich históriu, kultúru a niečo nové zažiť. Poďte sa so mnou pozrieť na to, ako to prebiehalo.

          Deň 1.

          V pondelok sme ráno strávili v škole. Miestni žiaci a učitelia nás previedli priestormi školy. Neskôr sme sa stretli so starostom na úrade. Prezentoval nám spolu s jeho kolegami fínsky školský systém a predstavil nám ich mesto, Kauhajoki.  Po tomto stretnutí ostali učitelia na úrade a mali obed so starostom a deti šli naspäť do školy, kde mali obed s ostatnými žiakmi. Za obedom nasledovalo pečenie fínskych tradičných koláčov. Do pečenia sa zapojili aj učitelia. Keď boli koláče zjedené a bruchá plné, nasledovala návšteva skanzenu. V skanzene sme videli tradičnú fínsku architektúru, staré náradie, oblečenie a nábytok. Večer sme sa všetci stretli a mali spoločnú večeru v chate pri jazere. Po večeri nasledovala prezentácia krajín a  jednotlivých škôl. S prezentáciou bola spojená aj ochutnávka tradičných jedál. My sme samozrejme vzali našu slaninu, syry a tradičné sladkosti ako Horalky, Devy atď. Po večeri každý z nás šiel naspäť do rodín, no poviem vám, bol to teda žúr.

          Deň 2.

          Utorok sa niesol v umeleckom rytme. Prvá zastávka bol lokálny kostol a cintorín. Druhá bol workshop, kde sme maľovali na stenu. Umelec zo susedného mesta nás sprevádzal pri tvorení. Maľovali sme kvety a vtáky, ktoré sme dozdobovali zlatom. Poobedňajší program bol v učebni hudobnej výchovy. Spolu s učiteľkou sme hrali na kantelle, tradičný fínsky hudobný nástroj podobný malej gitare s piatimi strunami. Tiež sme hrali aj na ukulele. Vlastne sme vyskúšali všetky hudobné nástroje, ktoré tam mali. Po hodine hudobnej sme už každý z nás šli vlastnou cestou a strávili zvyšok dňa v rodine.

          Deň 3.

          Stredu sme strávili v susednom meste Jurva spolu s našim umelcom. Ukázal nám svoj ateliér, svoje diela a vyrozprával nám svoj príbeh. Pred obedom sme sa šli pozrieť na jeho dielo v miestnom kostole. Je skvelé ako jeden kus dreva s neuveriteľným precítením zdobí stenu kostola. Obed sme mali v halloweensky vyzdobenej reštaurácii pri jazere. Za obedom sme sa pustili do vyrezávania. Dvojica dostala drevo, do ktorého vyrezávala rôzne tvary. Neskôr sme to aj vymaľovali. Nakoniec sme navštívili aj šamana a pozreli si jeho zbierku vlastnoručne vyrobených bubnov.

          Deň 4.

          Štvrtok bol dňom v prírode. Mali sme viac zastávok. Prvou bolo „ miesto pokoja“ vyrobené z prírodných materiálov ako napríklad drevo, hlina, kameň. Druhou zastávkou boli zvieratá, vyrobené z recyklovateľných materiálov. Boli tam slony, žirafy, krokodíly a rôzne druhy vtákov. Vyzimení sme sa už tešili na obed, ktorý sme mali v geoparku Lauhanvuori. Obed bol pripravený zo školy, špecialitou bolo losie mäso. Ako dezert sme opekali banány v čokoláde, teda čokoládu v banáne. Večer mali učitelia rozlúčkovú večeru. My deti sme si dali pizzu v miestnej pizzerii.

          Deň 5.

          Náš posledný deň vo Fínsku. Ráno sme sa rozlúčili a vyrazili na cestu. Čakali nás 4 hodiny cesty do hlavného mesta Fínska, Helsinki. Keď sme dorazili, mali sme pár hodín pred odletom, tak sme to využili a urobili si prehliadku mesta. Poviem vám, architektúra tohto mesta je prekrásna. Na letisko nás vyhnal dážď, ktorý sa spustil, keď sme boli na odchode. V noci sme už boli doma.

          Finálne pocity: Myslím, že to bola skvelá skúsenosť a odporúčam to každému. Vytvoríte si medzinárodné priateľstvá, spoznáte nových ľudí, naučíte sa o inej kultúre, využijete jazyk, ktorý ste sa tak dlho v škole učili a hlavne si to poriadne užijete.

          Barbora

                           

                           

           

           

           

          Grécko   23. - 25.11.2021

          Erasmus+ projekt „National Heritage for Our Common European Heritage“ pokračoval v novembri vzhľadom na pandemickú situáciu v európskych krajinách virtuálnym stretnutím všetkých partnerov.

          Hosťujúcou krajinou bolo Grécko. Počas troch dní od 23. do 25. novembra sme mali spolu s 8 žiakmi VI.A, VII.D a VIII.A triedy bohatý program.

          V prvý deň sa každý zúčastnený partner predstavil prezentáciou svojej krajiny a školy. Následne  každá krajina prezentovala život  ľudí s inklúziou, ktorí napriek svojej nevýhode, či postihnutiu dokázali zmeniť spoločnosť, či nazeranie ľudí na nich. Žiaci si medzitým robili poznámky o tom, čo mali títo ľudia spoločné a ako zmenili postoj spoločnosti k takýmto ľuďom. Svoje poznámky zapísali do online programu padlet.

          Poslednou úlohou žiakov bola príprava plagátu o inklúzii.

          Hlavnou témou druhého dňa boli tradície a zvyky v novembri. Pre nás bolo zaujímavé, že kým na Slovensku chodí Martin na bielom koni, v južných štátoch Európy majú podľa legendy o sv. Martinovi tzv. Martinovo leto. Každá krajina svoje postrehy zapísala do online nástenky v platforme padlet. Program pokračoval kvízom o novembrových tradíciách hosťujúcej krajiny. Na záver dostali žiaci úlohu skladať online puzzle zamerané na novembrové tradície.

          V posledný tretí deň malo Grécko pripravenú prezentáciu o remeslách alebo zamestnaniach, ktoré už vymreli  alebo sú na pokraji zániku. Žiakov zaujali najmä práce ako lovec pijavíc alebo potápač zberajúci morské „špongie“. Každá krajina následne porovnala situáciu vo svojej krajine a poznámky nahrala do online programu.

          Žiaci potom dostali za úlohu vymyslieť zamestnanie budúcnosti. Naším vymysleným zamestnaním bol robotický šofér lietajúceho auta. Bodkou za programom bol Kahoot kvíz o poznatkoch, ktoré sme mali možnosť tieto tri dni získať. Vyskúšajte si ho na tomto linku https://lnk.sk/gyv7

           

          Mgr. Kyseľová a PaeDr. Havrilayová

           

                                          

           

                                           

           

                                           

           

                                                    

                       

           

           

           

          Virtuálna mobilita

          V dňoch 8. – 10. 2. 2022 sa uskutočnila virtuálna mobilita partnerských krajín v rámci projektu Erasmus + s názvom „Národné dedičstvo pre naše spoločné európske dedičstvo“. Vzhľadom k aktuálnej pandemickej situácii sme sa s partnermi rozhodli realizovať mobilitu online.

          Prvý deň začal predstavením našej školy a školského systému na Slovensku. Potom sme pokračovali predstavením nášho mesta, regiónu a prírodných krás Slovenska. Žiaci našej školy prezentovali bohatstvo národných parkov, ktoré máme na východnom Slovensku. Prostredníctvom online hry si žiaci z partnerských škôl mohli overiť svoje poznatky a rozoznať jednotlivé národné parky. Po krátkej prestávke sme sa venovali pamiatkam UNESCO na Slovensku. Tento blok nových poznatkov a zaujímavých informácií bol ukončený online únikovou hrou s názvom „Čo vieš o Slovensku?“ Na záver prvého spoločného dňa mali študenti z Fínska, Grécka, Poľska, Portugalska a Talianska vytvoriť 3-dňový itinerár cesty po Slovensku. Najpreferovanejšími miestami, ktoré by naši partneri radi navštívili boli Slovenský raj, jaskyne – hlavne aragonitová, opálové bane Dubník, mesto Prešov i Spišský hrad.

          Druhý deň sa niesol v duchu kultúrnych tradícií Slovenska ako je tanec, hudba a hudobné nástroje, kroje, jedlá a jazyk v podobe nárečia. Naši partneri si v rámci „jazykového okienka“ vyskúšali aj šarišský dialekt. A musím skonštatovať, že im to išlo na výbornú. Získané informácie si naši partneri preverili  v kahoot kvíze s hudobnými ukážkami. Po krátkej prestávke sme sa venovali februárovým tradíciám v jednotlivých partnerských krajinách. Mali sme možnosť dozvedieť sa viac o sláveniach u našich partnerov a porovnať to s našimi národnými tradíciami. Naše postrehy sme zdieľali prostredníctvom online nástenky padlet.

          Tretí, záverečný deň naši študenti rozprávali o remeslách typických pre Slovensko. Pozornosť sme venovali tým, ktoré už bohužiaľ zanikli, ohrozeným, či vymierajúcim a tým, ktoré sú na Slovensku stále populárne. Žiaci z partnerských škôl ich mohli porovnať s tradíciou týchto remesiel v ich krajine. Medzi vzácne a nepoznané patrili modrotlač a drotárstvo, ktoré sú zároveň nehmotným kultúrnom dedičstvom Slovenska zapísaným v UNESCO.

          Bodkou za týmto online dobrodružstvom bol kahoot kvíz ako mix vedomostí o Slovensku. Boli to náročné tri dni, ale veríme, že sme inšpirovali študentov a pedagógov z partnerských krajín k návšteve našej krásnej krajiny. Aj študenti z našej školy, ktorí pracovali na projekte počas týchto 3 dní skonštatovali, že sa o Slovensku naučili veľa nového.

          Ak si chcete vyskúšať online hry, kvízy, či pozrieť si našej prezentácie Slovenska, navštívte web projektu https://sites.google.com/opinnet.fi/erasmus-national-heritage/slovakia/activities/2022-2-slovakia

           

           

                                      

           

                                     

               

                                    

           

                         

           

           

          TALIANSKO 13.-18.03.2022

               V dňoch 13.-18.03.2022 v rámci projektu ERASMUS+,,NATIONAL HERITAGE FOR OUR COMMON EUROPEAN HERITAGE´´  sme sa tohto roku vybrali do talianskeho mestečka San Marcello Pistoiese. Okrem nás Slovákov tu boli prítomní žiaci a učitelia z Fínska, Portugalska, Poľska aj Grécka.

          Deň 1.

          Prvý deň sa začal návštevou školy. Privítali nás tu pedagógovia a žiaci, ktorí nás previedli priestormi školy. Následne sme sa stretli so starostom mesta San Marcello Pistoiese. Po tomto príjemnom stretnutí sme absolvovali prehliadku mestom, kde sme videli historickú časť mestečka. V poobedňajších hodinách sme navštívili malebné mestečko Pistoia, ktoré nám odhalilo svoje tajomstvá v podobe kostolov a budov v zeleno-bielom sfarbení. Chutnou lahôdkou, ktorú sme si dopriali, bola výborná zmrzlina v centre mesta. Večer sme sa príjemne unavení vrátili do ,,svojich rodín“.

          Deň 2.

          Druhý deň sa začal našou cestou do mesta plného nádherných pamiatok - Florencia. Prechádzka viedla pozdĺž rieky Arno, cez historické centrum mesta. Zaujímavosťou bola socha Dávida. Neobišli sme ani Baziliku Santa Croce a Palác Vecchio. Bol to nádherný deň v hlavnom meste regiónu Toskánsko. Krátky čas bola Florencia hlavným mestom talianskeho kráľovstva. Florencia má prekrásne scenérie, osobitú architektúru a nádych renesancie.

          Deň 3.

          Tretí deň sme strávili v škole. Zúčastnili sme sa workshopov, ktorých súčasťou bolo pečenie talianskej pizze, prezentácia hudobných talentov a maľovanie. Deň pokračoval prezentovaním jednotlivých krajín a ich marcových tradícií. V miestnej školskej jedálni nás pohostili tradičným obedom - cestoviny na taliansky spôsob. V poobedňajších hodinách sme absolvovali exkurziu v Ecomúzeu Montagna Pistoiese. Predstavili nám proces získavania múky z gaštanov, či spôsob akým miestni obyvatelia kedysi vyrábali drevené uhlie.

          Deň 4.

          Štvrtý deň sme spolu so žiakmi a učiteľmi z Grécka, Portugalska, Poľska, Fínska a samozrejme Talianska navštívili strednú školu Cutigliano lower, kde nás privítali hudobným predstavením, keďže to bola pre nich česť, že sme navštívili ich školu. Po prehliadke priestorov školy sme sa presunuli do horskej lokality Doganaccia. Na cestu hore aj dole sme použili lanovku. Ochrancovia prírody nám urobili prezentáciu o miestnej faune a flóre. Spestrením dňa bolo zdolanie najvyššieho kopca. Na načerpanie energie sme využili  miestnu pizzériu, kde sme mali pizza párty. Nakoniec sme prišli do malej obce Cutigliano, kde sme si pozreli kostolíky a občerstvili sme sa horúcou čokoládou. Večer sme strávili v prítomnosti všetkých účastníkov – žiakov pri spoločnej večeri.

          Deň 5.

          Piaty deň zároveň náš posledný sa začal rozlúčkou s našimi prechodnými rodinami, ktorým sme poďakovali za ich ústretovosť, pohostinnosť, priateľskosť a starostlivosť počas celého nášho pobytu. Cestou domov sme ešte navštívili mesto Bologna, ktoré parí k najbohatším mestám Talianska. Nevynechali sme pamiatky ako Neptúnová fontána, Bazilika sv. Petra či Dve veže. Po prehliadke mesta sme sa vybrali na cestu domov.

          Projekt Erasmus+ nám priniesol skvelú skúsenosť, nezabudnuteľné zážitky, priateľstvá s ľuďmi z iných krajín a možnosť zlepšiť si svoje jazykové schopnosti. Bol to pre nás jedinečný, neopakovateľný zážitok, ktorý vrele odporúčame zažiť všetkým.

          Liliana Telepáková

                

                                    

          PORTUGALSKO 25.-30.4.2022

           

          Na mobilite sa zúčastnili všetky partnerské krajiny, z každej z nich 4 žiaci a 2 učitelia.  

          Deň 1 - Prvý deň sme sa stretli na letisku a mali sme krátky výlet po Lisabone. Potom sme cestovali do mestečka Vidigueira v regióne Alentejo. Študenti bývali v hostiteľských rodinách.

          Deň 2 - začal vystúpením miestnych žiakov a krátkou prehliadkou školy. Študenti trávili čas hraním rôznych hier a športom. Mohli takto lepšie spoznať nových priateľov. Potom sme sa presunuli na radnicu, kde nás privítal primátor spolu s ďalšími 4 zástupcami mestského zastupiteľstva. Neskôr sme navštívili miestne múzeum a vinárstvo. Žiaci mohli porovnať súčasný a minulý život obyvateľov regiónu. Učitelia mali spoločnú večeru a mohli diskutovať o školských témach a vymieňať si skúsenosti.

          Deň 3 – Výlet do Évory, miesta svetového dedičstva UNESCO známeho starovekým rímskym kostolom a bohatou históriou. Navštívili sme tam Umelecké a kultúrne centrum a mohli sme vidieť diela miestnych umelcov. Študenti mohli vidieť aj rôzne techniky, ktoré umelci pri práci používajú. Boli sme pozvaní na obed do historickej budovy univerzitnej jedálne. Popoludní sa uskutočnil workshop venovaný keramike. Všetci sme mohli vidieť celý proces tvorby a zdobenia rôznych druhov výrobkov. Mohli sme vidieť aj niektoré kúsky tradičného tkania z merino vlny. Diskutovali sme o poľnohospodárstve a hovorili sme o počasí a špeciálnom oblečení, ktoré ľudia stále používajú na ochranu pred slnkom. Na záver sme navštívili Monsaraz, pevnosť a miesto prírodných krás, priehradu ako najväčšiu vodnú nádrž v Európe a jej špecifickú faunu a flóru.

          Deň 4 – Navštívili sme školu vo Vila de Frades, kde sme mohli vidieť prácu so žiakmi so špeciálnymi potrebami v primárnom vzdelávaní. Absolvovali sme exkurziu o tradícii amforového vína, ktorá je pre región mimoriadne dôležitá. Navštívili sme remeselníka, ktorý vyrába amfory tradičným spôsobom. Oboznámil nás s celým procesom. Popoludní portugalskí študenti predstavili svoj „Craft tree“ a mohli sme ho porovnať s našimi národnými remeslami. Nakoniec sme absolvovali kahoot kvíz.

          Deň 5 – návšteva Mértoly, jedinečného mesta rímskeho, arabského a kresťanského vplyvu. Obchodné centrum regiónu, kde sa história stretáva so súčasnosťou. Obedovali sme v miestnej škole a mohli diskutovať s miestnymi učiteľmi. Potom sme navštívili mesto Beja, centrum regiónu Alentejo, jeho hrad a vežu. Všetci študenti sa stretli na spoločnej večeri na rozlúčku. Rovnako aj učitelia mali spoločnú záverečnú večeru, kde sa zhodnotili 4 roky práce od prípravy projektu až po záverečné stretnutie, ktoré sa konalo práve v Portugalsku.

          Ďakujeme všetkým partnerom za vzájomné obohatenie sa a nové priateľstvá.

          Mgr. Martin Kyseľ

                                  

                                  

                                  

                                  

           

          „Zažili“ sme Európu

          Európsky projekt Erasmus+  s názvom „Národné dedičstvo pre naše spoločné európske dedičstvo“ na ZŠ Československej armády v Prešove dosiahol svoj vrchol. Po troch rokoch spolupráce šiestich partnerských škôl z Fínska, Grécka, Talianska, Poľska, Portugalska a Slovenska nastal čas na rekapituláciu. A práve tou bol na tunajšej základnej škole 25. máj 2022.

          Pozvaní hostia, žiaci i pedagógovia z miestnych škôl mali príležitosť dozvedieť sa viac o tom, ako taký projekt Erasmus+ vyzerá. V úvode sme skonštatovali, že ani pandémia nás neodradila a pokračovali sme v práci, ktorá začala už v roku 2018 prípravou projektu. Prostredníctvom videí, fotografií i rozprávania jednotliví žiaci - účastníci mobilít v partnerských krajinách - zdieľali svoje skúsenosti, no hlavne to, čo im projekt priniesol. Niektorí už ako dvanásťroční strávili týždeň v neznámej rodine v cudzom svete. No na konci týždňa konštatovali, že im už tá rodina nie je cudzia. A nielen rodina, ale aj všetci ostatní žiaci z komunity, ktorú spoločne vytvorili. Ani komunikácia nebola problém. Počiatočné obavy, či sa dorozumieme, vystriedal pocit úspechu – zvládol som to.

          Ústredná téma projektu dala žiakom priestor spoznať kultúrne rozmanitosti európskych krajín zo severu na juh, od východu na západ. Zistili, čo všetko máme spoločné napriek vzdialenosti. Uvedomili si aj unikátnosť a bohatstvo každého národa, krajiny. Dozvedeli sa množstvo zaujímavých informácií. O tie sa podelili počas diseminácie aj s ostatnými. Vedeli ste, že partnerská škola v Portugalsku je lídrom v inklúzii v rámci krajiny a až 40% jej žiakov tvoria Rómovia? Vedeli ste, že Poliaci počas Vianoc servírujú 12 chodov a Gréci zdobia na Vianoce loď? Vedeli ste, že fínski žiaci chodia v škole bosí, na obed majú švédske stoly, nedostávajú pravidelne známky, no sú skúšaní 4x v roku? Vedeli ste, že Taliani jedávajú cestoviny každý večer a vždy inak a večera začína okolo 20:00? A je toho ešte oveľa viac. Spoločne sme vytvorili 2 knihy, ktoré mapujú najdôležitejšie témy, ktoré sme v projekte rozvíjali. Prvou sú slávenia sviatkov podľa jednotlivých mesiacov roka naprieč partnerstvom a druhou sú remeslá, tie historické i súčasné.

          „Ak by som si mala vybrať, kde by som chcela chodiť do školy, bolo by to Taliansko. Je tam pekne a ľudia sú veľmi milí,“ povedala jedna z účastníčok. Iná zasa obhajovala Fínsko: „Je tam síce zima, ale atmosféra v škole a podmienky, ktoré tam majú žiaci sú oveľa lepšie ako máme my na Slovensku.“ Všetci sa však zhodli na jednom, ísť na mobilitu Erasmus+ je vynikajúca skúsenosť. Zažili sme to, čo by sme na bežnej rodinnej dovolenke nemali možnosť zažiť. Určite by sme do toho išli znova.

          Projekt Erasmus+, ktorý je financovaný Európskou úniou dáva žiakom, no i pedagógom a celým rodinám i širším komunitám príležitosť osobnej skúsenosti. 35 rokov programu Erasmus+ a množstvo príbehov, i tých našich zažitých, je určite pozitívnym obrazom európskej spolupráce.

           

          Mgr. Magdaléna Kyseľová, koordinátorka projektu

              

                   

             

           

          Projekt „Protect Earth Save Life“

          https://sites.google.com/view/protectearthsavelife/home

          Projekt s názvom „Protect Earth Save Life“ alebo „Chráň prírodu, zachrániš život“ je projektom realizovaným s podporou EK ako Erasmus+ K2 školské výmenné partnerstvá. Projekt bol vzhľadom na pandemickú situáciu predĺžený do 30. 7. 2023. Naša Základná škola na ulici Československej armády 22 v Prešove je koordinátorom projektu. Spolupracujeme na ňom so školami z Česka, Španielska, Portugalska a Talianska. Je zameraný na ochranu životného prostredia, spoznávania prírodných krás v rozmanitosti i zvýšenie povedomia o rôznych možnostiach recyklácie. Počas trvania projektu sa budeme venovať témam Jedlo, Voda, Doprava, Recyklovanie, či druhá šanca pre oblečenie. Projekt bude realizovaný v spolupráci s lokálnymi organizáciami. Budeme nadväzovať na realizované aktivity z predchádzajúceho školského roku (plagát ECO stopy).

          Kalendár aktivít

          Realizácia jednotlivých mobilít sa bude riadiť aktuálnou pandemickou situáciou v jednotlivých krajinách. Plán počíta s realizáciou virtuálnych aktivít namiesto fyzických mobilít a to v termínoch podľa dohodnutého kalendára.

          Október -  ukončenie eTwinningového projektu „We Eat Responsibly“, realizácia eBook

          September 2021 - mobilita učiteľov, Portugalsko

          November – seminár na zdieľanie skúseností medzi učiteľmi na škole

          Február – začiatok nového eTwinningového projektu „Protect Earth Save Life“

          Marec – Mobilita žiakov, Česko (4+2)

          Máj – seminár žiakov, odovzdanie zážitkov, vedomostí a skúseností z mobility, spojené s kvízmi, tvorbou videí

           

          PORTUGALSKO – MOBILITA UČITEĽOV 27.9. – 2.10.2021

          Naše prvé projektové stretnutie sa konalo v Portugalsku. Strávili sme tam 4 pracovné dni a tejto aktivity sa zúčastnili len učitelia. V prvý deň nám bol predstavený madeirský školský systém, hodnotenie škôl, skúsenosti so vzdelávaním na diaľku a škola v Camara de Lobos. Popoludní sme navštívili lekciu Mindfulness. Ide o nový predmet v učebných osnovách školy. Potom sme sa venovali projektovým aktivitám, sústredili sme sa hlavne na ciele projektu. Keďže spolupráca v projektoch Erasmus bola pre niektorých partnerov nová, predstavili sme si aj prácu v mobility tool.

          Druhý deň sa začal prezentáciou chránenej oblasti Cabo Girão pod vedením Asociácie ostrovnej geografie. Následne sme miesto navštívili. Popoludňajší program bol v škole. Počas vyučovania sme navštívili niekoľko vyučovacích hodín. Potom sme mali prehliadku školy, ktorú zabezpečili žiaci – učebne, knižnica, telocvičňa, ihriská, jedáleň, vonkajšie priestory. Spomenuli aj niektoré z najúspešnejších projektov školy. Deti boli otvorené, úprimné a veselé. Mali sme dostatok času aj na komunikáciu s ostatnými zamestnancami školy, aby sme si vzájomne vymieňali skúsenosti.

          Tretí deň sme začali programom so študentmi, zúčastnili sa vyučovacích hodín a rozprávali sa so nimi. Potom sme mali workshop pre učiteľov, aby sme spoznali nové platformy, ktoré budeme počas nášho projektu používať. Popoludní sme mali ochutnávku typických jedál v krásnej prírode ostrova Madeira.

          Posledný deň začal plavbou na lodi do prírodnej rezervácie Garajau. Popoludní nás privítal starosta Camara de Lobos. Prezentoval snahu a podporu samosprávy v mnohých európskych projektoch. Popoludňajšia prehliadka mesta nám ukázala angažovanosť lídrov v oblasti ekológie a spoluprácu so školami. Mesto zdobia umelecké diela z recyklovaných materiálov - dvere, steny, tehly... Celý pobyt bol obohatením pre všetkých zúčastnených.

          Mgr. M. Kyseľová

                           

                           

          EURÓPSKY CERTIFIKÁT KVALITY

          Našej škole bol udelený európsky certifikát kvality ako ocenenie za vynikajúcu prácu pri realizácii projektu "LET´S PLANT A TREE!" v rámci programu partnerstvo škôl eTwinning. Znamená to, že naša práca, práca našich žiakov i celej našej školy bola ocenená na najvyššej európskej úrovni. Na projekte pracovali žiaci súčasnej 8.A triedy počas neľahkého obdobia pandémie a dištančného vzdelávania. ĎAKUJEME.

           

          Česká republika, Uherské Hradište

          15.-20.5.2022

          Deň 1.

          Prvý deň sa pre nás začínal o 8:00. Prebiehali prvé stretnutia so žiakmi z partnerských krajín (Česi, Portugalci, Španieli, Taliani). Hosťujúca škola si pre nás pripravila otvárací ceremoniál, súčasťou ktorého bol aj príhovor riaditeľky školy.

          Každá krajina predstavila svoju školu a samých seba. Potom nasledovala prehliadka školy, následne prehliadka mesta i privítanie na radnici. Chutné osvieženie v podobe zmrzliny ocenili všetci žiaci aj učitelia. Poobede sme sa vrátili do hosťujúcich rodín.

           

          Deň 2.

          V utorok sme sa prebudili do sychravého rána. Deň sa pre nás začínal o 8:35. Navštívili sme KOVOZOO, dozvedeli sme sa niečo nové o recyklácií kovov. V KOVOZOO sa sme mali aj veľmi chutný obed, po ktorom sme odišli do Velehradu. Vo Velehrade sme navštívili Baziliku. Na tomto mieste sme nestrávili veľa času, pretože sme mali v pláne ešte jednu lokáciu, ktorá bola Živá voda Modrá. Nádherná botanická záhrada s rybníkmi zapísaná v Natura 2000. Zaujímavosťou bol tunel pod jedným z rybníkov.

           

          Deň 3.

          Tretí deň sa pre nás začínal o 8:20. Tento slnečný deň sme strávili v nádhernom skanzene „Rochus“. Tam si pre nás pripravili program v podobe:

          1.) Drôtovanie

          2.) Varenie tradičného jedla „rozcuchaná nevěsta“

          3.) Práca s keramikou

          Následne sme sa prešli do neďalekej kaplnky sv. Rochus.

          Na obed sme si pochutnali na guľáši a na „rozcuchanej nevěste“.

           

          Deň 4.

          Vo štvrtok sme si privstali, pretože nás čakala cesta do Zlína.

          Náš hlavný program bola Zlínska ZOO, kde sme boli rozdelení do skupín, aby sme sa lepšie spoznali a hlavne komunikovali v angličtine.

          V ZOO sme strávili krásny čas, no čakala nás ešte návšteva centra Zlína, kde sme mali chvíľu voľno na obed, prehliadku centra mesta, či nákup suvenírov. Vrátili sme sa príjemne unavení do Uherského Hradišťa.

           

          Deň 5.

          Ani sme sa nenazdali a už tu bol posledný deň, ktorý sa začínal tak ako ten prvý o 8:00. Celý deň prebiehal v škole kde na nás čakali workshopy, ktoré boli kreatívne a umelecké. Vyrábali sme si sovy z plechoviek a iných recyklovaných materiálov. Vonku bola kreatívna dielňa, kde sme vytvárali obrazy pomocou sprejov. Najhlavnejšou časťou bola však realizácia loga projektu, ktorý sme vytvorili spoločne prevažne z plechoviek. Nasledoval obed a záverečný kvíz s vyhodnotím projektu a odovzdaním certifikátov. Nasledovala rozlúčka so žiakmi i učiteľmi, ktorí sa stali našimi kamarátmi.

          Neďaleko Uherského Hradišťa sa nachádza čarovný zámok Buchlovice so záhradou, tak sme si počas cesty domov urobili malý výlet, ktorý zorganizovala pani učiteľka Kyseľová a pani učiteľka Havrilayová. Cesta domov trvala 4 hodiny, no zbehlo to rýchlo.

          Chcela by sme sa za nás zúčastnených žiakov poďakovať projektu Erasmus+ a p. učiteľke Kyseľovej za tento nezabudnuteľný zážitok, precvičenie anglického jazyka, za vytvorenie nových kamarátstiev a hlavne za možnosť spoznať cudzie krajiny.

          Ema Dubcová, 8.A

                          

                          

                          

                          

                         

                         

                                                          

           

    • Kontakty

      • Základná škola, Československej armády 22, Prešov
      • Riaditeľka školy: Tel: 051 / 748 09 30 Zástupkyňa riad. školy ISCED 2: Tel: 051 / 748 09 32 Zástupkyňa riad. školy ISCED 1: Tel: 051 / 748 09 36 Hosp. zástupca školy: Tel: 051/ 748 09 34 Výchovná poradkyňa: Tel: 051/ 748 09 35 Kancelária riaditeľky: Tel: 051 / 748 09 31 Učtáreň: Tel: 051/ 748 09 33 Personálna a mzdová agenda: Tel: 051/3810799 Školská jedáleň ČSA 1 (triedy 5 - 9): Tel: 051 / 748 09 38 Školská jedáleň ČSA 2 (triedy 1 - 4): Tel: 051 / 748 09 39
      • Základná škola, Československej armády 22, 080 01 Prešov Slovakia
    • Prihlásenie