• 2.A, 2.B, 2.C na školskom výlete v Košiciach

• Dňa 24.5.2022 sme sa vybrali na celodenný výlet do Košíc. Navštívili sme Botanickú záhradu a Východoslovenské múzeum. Pozorovali a obdivovali sme rôznorodosť a pestrosť flóry a fauny. V botanickej záhrade sme absolvovali aj zážitkové sprevádzanie, ktoré bolo prevoňané bylinkami a potešilo všetky naše zmysly. V múzeu sme videli prírodovednú expozíciu Príroda Karpát. Domov sme prišli unavení, ale spokojní a šťastní.

Žiaci 2.A, 2.B. a 2.C s p. učiteľkami a p. vychovávateľkami.

• Milujem svoje mesto

• Tento rok sa naša škola opäť zapojila do dobrovoľníckej činnosti: Milujem svoje mesto. V spolupráci s mestom Prešov a koordinátorom sme sa pustili do upratovania okolia našej školy a parku na Levočskej ulici.

Deviataci počas brigády nazbierali niekoľko vriec rôzneho odpadu, ktorý sme následne separovali do príslušných kontajnerov. Aj vďaka usilovnosti našich žiakov je mesto Prešov o niečo krajšie a čistejšie.

Mgr. Oboňová, Mgr. Kušniriková

• Mc Donald´s Cup

• Naši šikovní žiaci 4. ročníka sa dňa 10. 5. 2022 zúčastnili na finálnom okresnom kole vo futbale na turnaji Mc Donald's Cup. Podarilo sa im vybojovať krásne druhé miesto. Získali pohár, diplom a športové odmeny. Za ich šikovnosť, cieľavedomosť, čistú hru a tímového športového ducha im patrí veľká gratulácia. Ďakujeme!

• Dejepisná exkurzia do Kremnice

• Dňa 20. 5. 2022 sa siedmaci vybrali na dejepisnú exkurziu do Kremnice a jej okolia. Pani sprievodkyňa nám cestou rozprávala zaujímavosti z geografie Slovenska.

Najprv sme sa zastavili pri geografickom strede Európy a pokračovali sme návštevou banskej štôlne Andrej. Vnútri bola zima, len 7°C, a my so žltými helmami na hlave a baterkou sme spoznávali, ako pracovali baníci v minulosti. Po prehliadke štôlne sme sa presunuli do historického centra Kremnice, kde sme si pozreli mincovňu. Videli sme starú aj novú mincovňu, zaujala nás výroba mincí, ktoré sa tu vyrábajú nielen pre Slovensko, ale aj pre iné krajiny. Ako vstupenku sme dostali micnu s obrazom mincovne, ktorú sme si mohli nechať na pamiatku. Po obedňajšej prestávke sme pokračovali prehliadkou mestského hradu. Najodvážnejší žiaci s pani učiteľkou Nastišinovou vyšli po točitých schodoch na vysokú vežu Kostola sv. Kataríny Alexandrijskej, kde sme si po náročnom výstupe užili nádherný výhľad na Kremnicu a okolitú prírodu. Ostatní žiaci s pani učiteľkou Tomkovou a pani sprievodkyňou sa kochali nádherným výhľadom z dvoch bášt na hrade. V kostole sa traja z nás predviedli v úlohe hercov a rozprávanie o vzniku hradu sa zmenilo na malé divadielko.

Zážitkov je veľa. Nechýbala ani vedomostná súťaž a ceny od pani sprievodkyne v autobuse. Ďakujeme pani učiteľke Nastišinovej, ktorá pre nás zorganizovala túto exkurziu.

Mária Timková, 7.A

• Riaditeľské voľno

•  Riaditeľka ZŠ, Československej armády 22 v Prešove oznamuje, že  podľa § 150 ods. 5, zákona č.245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) v súlade s Vyhláškou MŠVVaŠ č. 231/2009  v znení Vyhlášky MŠVVaŠ č. 518/2010, podľa § 3 ods. 10 z prevádzkových dôvodov  poskytuje na deň 18.mája 2022 riaditeľské voľno pre žiakov 2. stupňa.

Mgr. Ľubica Kohániová

• Vyhodnotenie zberových aktivít v šk. r. 2021/2022

• Aj v tomto školskom roku sme sa snažili pomôcť našej Zemi – vytriedili sme hliník, SABI tetrapaky a SABI viečka a dali sme šancu ich opätovne recyklovať. Našich najusilovnejších žiakov oceníme na konci školského roka zaujímavými cenami.

V kategórií zber hliníka sú to títo žiaci:

1. miesto- Hana Príhodová IV.A -  6,53kg
            2. miesto – kolektív VI.A triedy – 4,36kg
            3. miesto Oliver Mičo III.D – 4,25kg.

V kategórií zber SABI viečok oceníme:

1. miesto - Marko Novotný  II.B - 5 518 kusov
            2. miesto –  Lenka Gajdošová II.D – 3 435 kusov
            3. miesto – Tomáš Segľa IX.B – 3 085 kusov.

V kategórií zber SABI tetrapakov boli najusilovnejší títo žiaci:

1. miesto: Šimon Uebersax- VIII.C – 1 150 kusov
            2. miesto: Šimon Boroš IV.D – 210 kusov
            3. miesto: Marek Sabol VI.C – 186 kusov.

Dúfame, že aj počas prázdnin budete separovať a zbierať tieto suroviny a o rok oceníme práve Teba!

Mgr. Adela Krížová- koordinátorka environmentálnej výchovy.

• Výsadba ovocných stromčekov a kríkov

• Dňa 3.5.2022 nám spoločnosť HOOK dodala v rámci projektu ŠKOLSKÉ OVOCIE ovocné stromčeky a kríky, ktoré sme spoločne so žiakmi 8.C a pani riaditeľkou vysadili v areáli školy. Už teraz sa tešíme na bohatú úrodu chutných plodov.

Za dodanú výsadbu ĎAKUJEME!

• Nech Zem spieva

• Prečo je naša planéta smutná a kedy má dôvod sa usmievať?

Tejto téme bola venovaná akcia s názvom „Nech Zem spieva“. Spolu s lektorkami p. Laurou Martinkovou a Michaelou Krížovou sme sa snažili deťom ukázať, čo sa pre dobro planéty a nás všetkých dá robiť. Žiaci 1. stupňa sa vďaka pripraveným aktivitám dozvedeli o potrebe a dôležitosti triedenia odpadu, kompostovania, ale aj o užitočnej práci dážďoviek. Pri aktivitách nám pomáhali žiačky 4.A – Ivanka F., Nelka Dz., Zojka D. a Anička Š., ktoré svojim prístupom odovzdávali užitočné informácie svojim spolužiakom. V priebehu mesiaca apríl sa naši žiaci zapojili do výroby „ekovýrobkov“ z odpadových materiálov. Vytvorili krásne zvieratká, domy, svietniky, spoločenské hry, ktoré zdobia vestibul našej školy.

Všetkým chceme veľmi pekne poďakovať a veríme, že našim prístupom k prírode pomôžeme našej zemi mať dôvod na úsmev.

Mgr. K. Verčimáková, Mgr. L. Terezová