Všetko začína o 6.00 hod. ráno. Zaspaté oči všetkých prezrádzajú skorý odchod. Po nemalej chvíli prechádzame okolo nádhernej scenérie Vysokých Tatier. Kľukaté cestičky Čertovice vravia, že už sa blížime do cieľa.
A veruže, ani sme sa nenazdali a už sme tam, v Kynceľovej, v Múzeu máp, v jedinečnom múzeu na Slovensku. Víta nás poverená zamestnankyňa, ktorá nám zadáva pokyny k rozdeleniu do skupín. Vysvetľuje nám, čo sa nachádza, v ktorých miestnostiach, aké sú jednotlivé druhy máp, čo musí mapa obsahovať, nesmie chýbať ani mierka, ktorú poznáme aj z hodín matematiky. Zistili sme, že v minulosti, keď ešte nebola počítačová technika, sa mapy vytvárali maľovaním. Maľujú sa však ešte aj dnes. Mali sme možnosť vyskúšať rôzne interaktívne formy hier, kde sme v skupinách skladali pomocou puzzle jednotlivé kraje a riešili sme slepú mapu na veľkej mape Slovenska prostredníctvom magnetiek. Špendlíkmi sme zas označovali na predloženej mape jaskyne na Slovensku. Iná skupina sa dozvedela v ďalšej miestnosti, čo je to geodézia a čo robí geodet, tvorila s počítačom mapu. Práca s interaktívnym modelom krajiny s rozšírenou realitou nám dala zabrať, keď pomocou lopatiek sme vytvárali sopky, pohoria, moria a vrstevnice. Svet z výšky bol nádherný.
Nakoniec sme si mohli zakúpiť suveníry, rozlúčili sme sa s pani zamestnankyňou a presunuli sme sa do Banskej Bystrice, kde sme sa na chvíľu osviežili a nabrali síl na ďalšiu zastávku, na hrad Slovenská Ľupča, stojaci na návrší jedného z posledných výbežkov Nízkych Tatier. Hrad bol založený v polovici 13. storočia uhorským kráľom Belom IV. V stredoveku spĺňal funkciu strážneho hradu, ktorý mal pod dohľadom významnú historickú obchodnú cestu Via Magna.
Po prehliadke sa rozlúčime so sprievodkyňou a vraciame sa domov. Prichádzame presne o šiestej hodine večer, hoci veľmi unavení, ale s pocitom nezabudnuteľných zážitkov. Za všetko sa patrí poďakovať. Tak teda pani učiteľky, veľmi pekne Vám ďakujeme.
Zapísala trieda 7.B