Vedúca záujmového útvaru: Mgr. Iveta Molčanová, PaedDr. Eva Bažantová
Cieľom je:
- zvýšiť záujem o kultúrne i historické zaujímavosti a pamiatky
- ďalším cieľom je výchovne pôsobiť na žiakov z hľadiska ochrany
- prírody a kultúrnych a historických pamiatok
Členovia záujmového útvaru a ich hostia sa oboznámia:
- s turistickými značkami, svetovými stranami, prácou s mapou, doplnia si vedomosti
a znalosti o živej i neživej prírode
- všetko sa realizuje formou exkurzií, pozorovania, vychádzok a túr do prírody…
Hlavnou náplňou práce krúžku sú celodenné výlety do blízkeho okolia organizované vždy jednu sobotu v mesiaci
- ich cieľom je zvyšovať telesnú zdatnosť,
- pohybovú výkonnosť ako aj upevňovať zdravie detí
- vychádzkami do okolia sa naučia orientovať v prírode a bližšie ju spoznajú
- spoznať históriu blízkeho okolia a naučiť sa ju chrániť
Akcie :
1. Bardejovské Kúpele, skanzem, kyslíková dráha – akcie sa zúčastnili členovia krúžku - žiaci 1. až 4. ročníka. Žiaci si prezreli Bardejovské Kúpele ležiace 5 km severne od mesta Bardejov v malebnom údolí Nízkych Beskýd v oblasti bohatej na výskyt minerálnych vôd. Navštívili Skanzen – Múzeum ľudovej architektúry, ktorý je najstarším zariadením svojho druhu na Slovensku. Bol sprístupnený v roku 1965. Na ploche 1,5 ha je v parkovej a záhradnej úprave – etnoparku je rozmiestnených 24 expozičných objektov, ktoré prezentujú ľudovú kultúru a staviteľstvo dvoch etník: slovenského a rusínskeho obyvateľstva, žijúceho v regióne horného Šariša a severného Zemplína.
Popoludní sme všetci spoločne absolvovali rehabilitačný chodník. Po rekonštrukcii ponúka v dĺžke jedného kilometra štrnásť stanovíšť, kde sú drevené prekážky, odpočívadlá, informačné tabule a lavičky. Túto Lesnú kyslíkovú dráhu, ako ju nazvali, sprístupnili verejnosti. Relaxačné a ozdravné pobyty na kyslíkovej dráhe môže absolvovať každý v ľubovoľnom čase.
.jpg)
2. Cemjata – minerálny prameň Brežany – na túto akciu sa členovia museli pripraviť dôkladne, pretože ich úlohou bolo prameň nájsť a zároveň prechodom cez Šarišskú vrchovinu doraziť na Cemjatu. Smerom na Kojatickú dolinu, po príchode do Brežan sa stretli s kostolníčkou obce, ktorá im porozprávala o histórii obce, o jeho erbe a umožnila prehliadku Dreveného kostolíka v Brežanoch. Drevený grécko-katolícky chrám sv. Lukáša trojpriestorového východného typu, jediný v okrese Prešov bol postavený v roku 1727 a obnovili ho v druhej polovici 18. storočia. Radí sa tým medzi najstaršie drevené kostolíky na Slovensku. V súčasnosti je kostolík plne funkčný a slúžia sa v ňom rímskokatolícke bohoslužby.
.jpg)
Minerálny prameň sa nachádza v strede obce a je už málo využívaní. Po krátkom blúdení našli správny smer a neskoré popoludnie dorazili na Cemjatu. Všetci dostali na pamiatku samolepku s erbom Brežan a krátkou históriou obce.
.jpg)
3. Košice – historické centrum, Kreatívna fabrika – tretia akcia sa niesla v duchu hesla Spoznaj svojho suseda a členovia navštívili mesto Košice. Členovia záujmového útvaru pozvali na akciu aj svojich spolužiakov z triedy, aby aj tí prežili niečo zaujímavé a poučné. Spoznali j historické centrum mesta, ktoré je najrozsiahlejšou mestskou pamiatkovou rezerváciou na Slovensku. Dominantou tohto historického centra je najväčšia gotická katedrála v strednej Európe zo 14 storočia - Dóm sv. Alžbety, Kaplnka sv. Michala tiež zo 14. storočia a Urbanova veža so zvonicou zo 14. storočia. Spolu so sprievodkyňou si prezreli Dóm sv. Alžbety a za pozorné načúvanie obdržali pohľadnicu a odznaky z chrámu. Nasledoval výstup na zvonicu Urbanovej veže so 120 schodmi.
.jpg)
Po obede sme sa presunuli do zábavného technického centra Steel Park – Kreatívna fabrika. Expozícia ponúka aktívne hranie sa s vyše 50 exponátmi demonštrujúcich príbeh ocele. Každý účastník získal na pamiatku certifikát.
.jpg)
.jpg)
.jpg)