Zber gaštanov sa končí v stredu 23.10.2024.
Ďakujeme všetkým, ktorí sa zapojili!
Zber gaštanov sa končí v stredu 23.10.2024.
Ďakujeme všetkým, ktorí sa zapojili!
Turistický krúžok pod vedením pani učiteľky Molčanovej je pre deti, ktoré radi objavujú netušené krásy svojho okolia, majú radi pešiu turistiku, pohyb, lezenie, dobrodružstvo a prírodu a neboja sa nosiť celý deň ruksak na chrbte a zodrať možno nejedny topánky.
Cieľom krúžku je, aby deti spoznali svoje najbližšie aj vzdialené okolie, aby sa zblížili s prírodou a naučili sa v nej orientovať, správať a prežiť a zvýšili si svoje pohybové schopnosti a výkonnosť, upevňovali si zdravie a kondíciu.
Neviete, kam na výlet?
V pohorí Branisko, medzi obcou Lipovce a osadou Lačnov, sa ukrýva jedinečný 2 km dlhý kaňon vytvorený Lačnovským potokom. Túto turisticky nesmierne atraktívnu lokalitu možno nájsť v mapách a v literatúre pod rôznymi menami; najčastejšie sa označuje ako Lačnovský kaňon. Lačnovský kaňon je prístupný náučným chodníkom, ktorého východiskami sú obec Lipovce a osada Lačnov. Tento chodník prekonáva rôzne prirodzené prekážky; viackrát prekračuje koryto potoka, vedie šikmými skalami a okolím vodopádov. Exponované miesta sú vybavené kovovými schodmi, rebríkmi a pomocnými reťazami, vďaka čomu možno túru absolvovať bez akejkoľvek špeciálnej výbavy.
Boli sme tam a bolo to super. Pozri si fotky...
Naši prváčkovia z 1.B triedy spoločnou prácou zhotovili krásny projekt o našich stromoch počas jesene. Spoznávali ich listy meniace sa farbami, kôru dreva a názvy stromov. Vďaka pozorovaniu a spoločnej prechádzke v okolí školy zhotovili nie len tento projekt, ale spoločne utužili aj svoj kolektív, priateľstvo v prváckej triednej rodinke.
Monika Bochňová Šoltésová
So skupinou žiakov 5. ročníka sme sa na chvíľu zastavili a popriali si POKOJ a MIER. Spoločne sme sa porozprávali o projekte, do ktorého je naša ZŠ zapojená už viac ako 25 rokov. Základná myšlienka celosvetového projektu MIEROVÝCH ŠKÔL vznikla v Japonsku.
V areáli našej školy sa nachádza STĹP MIERU. Rovnakých 49 stĺpov sa nachádza na vrchole Kojšovej hole, ktorá má symbolické pomenovanie Mierová hora. Každoročne je tam stretnutie ľudí, ktorí súhlasia s myšlienkou zachovania mieru na Zemi. Svetielkami sviečok sme pri Stĺpe mieru „odoslali tiché priania“ o pokoji a mieri všetkým ľuďom na Zemi.
Žiaci šiesteho ročníka sa v termíne od 14. – 18. októbra 2024 zúčastnili plavecko-jazykového výcviku. Ubytovaní boli v penzióne Alžbeba v Demänovej doline.
Sprevádzali ich p. učiteľky anglického jazyka (p.uč. Bednárová a p.uč. Cmarová) a učitelia telesnej a športovej výchovy (p.uč. Dubcová a p.uč. Kunst).
V priebehu celého týždňa sa žiaci zdokonaľovali v plávaní a intenzívne pracovali na tvorbe projektov v anglickom jazyku, ktoré na záver svojho pobytu odprezentovali svojim spolužiakom.
Voľný čas trávili žiaci prechádzkou v okolí, športovými aktivitami, spoločenskými hrami a na záver pobytu mali spoločnú opekačku.
Žiaci 3.A a 3.D triedy aj v tomto školskom roku pokračujú v spoznávaní zaujímavých miest Slovenska. Dňa 15.10.2024 navštívili jednu z najkrajších jaskýň - Ochtinskú aragonitovú jaskyňu. V baníckom múzeu v Rožňave si priblížili históriu baníctva, povozili sa vo vláčiku, prezreli si baňu, vyskúšali výťah, ktorým baníci fárali do podzemia. Žiakov zaujala aj lanovka, ktorou prevážali uhlie. Odchádzali sme domov spokojní a plní zážitkov.
K. Sopková, Ľ. Tartaľová, R. Mlynárová
Október - symbol jesene, keď všetko dozrieva, príroda naberá na svojej kráse a stromy ohromujú pestrými farbami. Takýmto krásnym umeleckým dielom je aj človek v jeseni života. Mesiac október bol v decembri 1990 vyhlásený Valným zhromaždením OSN za ,,Mesiac úcty k starším".
Našou úlohou v ŠKD, v spolupráci s učiteľmi a vami rodičia, je vštepovať a pripomínať deťom úctu k starším ľuďom, ale aj k všetkým ostatným.
Počas týždňa sa deti v 7. oddelení naučili krátku básničku pre babku a dedka a vypočuli si viaceré tematické príbehy o deťoch a starších ľuďoch. Pred začatím tvorivých dielní porozprávali o svojich starkých, o zážitkoch s nimi, ako im pomáhajú a čo pre nich starí rodičia znamenajú. Každé dieťa vyrobilo pre svoju babku a dedka srdiečko z lásky, ktoré ukrývalo milé slová a obrázky, čo pohladia dušu a malé prekvapenie, čo poteší telo.
Učiť možno slovami, vychovávať len príkladom...
Mgr. A. Križovenská
Ako už býva zvykom na našej škole, aj v tomto školskom roku sme sa zapojili do projektov medzinárodnej spolupráce. Spolu so žiakmi 9.A triedy pracujeme na eTwinning projekte „Power of Words“. Našimi partnermi sú žiaci a pedagógovia z Chorvátska, Turecka, Česka, Srbska, Portugalska, Rumunska a Francúzska. Komunikujeme samozrejme anglicky.
Spoločne sme už stihli vytvoriť ebook plný vtipov z rôznych častí Európy. Humor je podporený aj obrázkami, ktoré sme vytvorili s pomocou umelej inteligencie. Natália M. navrhla aj postavičky, ktoré by nás mali sprevádzať celým projektom. Veríme, že jej návrh bude úspešný v hlasovaní všetkých partnerov. 14. októbra sme sa prvýkrát stretli online, aby sme spoločne oslávili Erasmus days, spoznali sa a zahrali si Kahoot kvíz. Najúspešnejším bol Sebastian N. z našej školy.
Už teraz sa tešíme na ďalšie zaujímavé aktivity, ktoré nás čakajú.
Mgr. Magdaléna Kyseľová
V piatok 4.10.2024 sa triedy šiesteho a siedmeho ročníka spolu s pani učiteľkami Adelou Krížovou, Ľubicou Španielovou a Renátou Padovou zúčastnili exkurzie v Nyiregyhaze. Navštívili sme zoologickú záhradu. Napriek upršanému počasiu sme prešli viaceré časti ZOO. Prešli sme Arktickú oblasť, časť Afriky, Ameriky, Ázie, Austrálie, Európy a nakoniec Oceanárium. Bolo tam veľa zaujímavých zvierat ako napríklad puma americká, líška polárna, nosorožec indický... Dokonca sme videli aj vystúpenie s tuleňmi. Náš výlet sme ukončili obedom v nákupnom centre. Bol to veľmi pekný a zaujímavý výlet.
Janka Palisková 6.A
Vplyv človeka na životné prostredie je každým rokom výraznejší. V dôsledku našich činností sa mení klíma, znečisťuje ovzdušie a znižuje sa odolnosť ekosystémov. Aj z týchto dôvodov patrí ochrana životného prostredia medzi najdôležitejšie výzvy súčasnosti. Prvý septembrový mesiac v tomto školskom roku sme environmentálnu výchovu v našom 12.oddelení - 3.E,4.B,4.E poňali hravou formou a stanovené ciele sme uskutočnili prostredníctvom naplánovaných environmentálnych aktivít nášho projektu. Prostredníctvom náučného videa Recyklónia sme si pútavou a zábavnou formou vysvetlili podľa vopred stanovenej schémy čo znamená odpad, triedenie, správne rozdelenie odpadu, jeho pôvod, dopad na životné prostredie, triedenie, proces recyklácie. Hlavné postavičky (rodina škriatkov Smetíkov a Necyklónov) nás sprevádzali celým príbehom, priblížili deťom environmentálne problémy a možnosti, ako vieme pomôcť, aby naše prostredie bolo čisté a my zdraví. Rozhovory a aktivity v našom projekte Ochrana životného prostredia, boli prínosné, zábavné, kreatívne a hlavne poučné.
Mgr. Adriana Debreceniová
V dňoch 7.10. - 11.10.2024 absolvovali žiaci 3.B a 3.E plavecký výcvik na Základnej škole M. Nešpora. Pod vedením skúsených trénerov si osvojili základné plavecké techniky, všetci sa naučili plávať a zároveň sa aj zabavili.
PaedDr. Zlatica Husárová
Svetový deň ochrany zvierat sme si v ŠKD pripomenuli rôznymi aktivitami, ktorých cieľom bolo zvýšiť povedomie o dôležitosti ochrany zvierat. V tento deň sme prostredníctvom encyklopédií nahliadli do ríše zvierat a dozvedeli sme sa o nich rôzne zaujímavosti. Pozreli sme si aj 3D modely zvierat a diskutovali o tom, ako môžeme prispieť k ich ochrane. Deti kreslili svoje obľúbené zvieratká a porozprávali nám, ako by sme ich mali chrániť. Na záver sme si zahrali hru “Čelovka”, kde si na čelo pripevnili kartičku s obrázkom a hádali, aké sú zvieratko. S deťmi sme si sľúbili, že budeme chrániť zvieratká a veríme, že sa nám to spoločne podarí.
Mgr. Martina Dziaková
Prvý októbrový piatok si naši deviataci pripomenuli obete fašizmu návštevou expozícií v Osvienčime. Uvedomili si, že utrpenie miliónov nevinných ľudí počas druhej svetovej vojny nás nemá nechať ľahostajnými pred tým, čo sa deje aj dnes vo svete. Našu exkurziu v Poľsku sme ukončili prehliadkou centra Krakova.
M. Kyseľ
Dňa 25.1.2024 sa naša škola zapojila do projektu „Energetická gramotnosť II“. Tento projekt sa stal úspešným a získali sme grant v hodnote 2500 eur od Nadácie Pontis a Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy.
Realizácia projektu bola zameraná na zníženie CO2 v ovzduší výsadbou stromčekov a okrasnej zelene na vybraný pozemok. Výsadba sa uskutočnila v septembri a októbri tohto roku. V projekte sa postupovalo podľa vytýčených cieľov a predpokladaného rozpočtu. Návrh k úprave pozemku pred školou nám poskytla pani riaditeľka Mgr. Ľubica Kohániová v spolupráci s poskytnutou odbornou asistenciou pri sadení drevín. Pani učiteľka Mgr. Andrea Oboňová nakreslila návrh výsadby. Sadenie koordinovala pani zástupkyňa Mgr. Viera Hrabková, s technickou pomocou nám pomáhal pán zástupca PaedDr. Pavol Krajňák. P. uč. Mgr. Alica Krutská Morovičová, iniciátorka a autorka projektu, realizovala so svojou triedou 9.B výsadbu a úpravu terénu.
Výsledkom tejto práce je zrod nového okrasného záhona so zaujímavými stromčekmi, ako sú napr. javor dlaňolistý, borovica himalájska, jedľa kórejská a z okrasnej zelene sú to napr. heuchery, vajgely kvetnaté, perovec psiarkovitý... .
Nový okrasný záhon bude zaradený do plánu práce starostlivosti o okolie školy v rámci predmetu technika. Žiaci ho budú udržiavať rovnako ako iné záhony, o ktoré sa už teraz starajú.
Ďakujeme hlavne pani riaditeľke Mgr. Ľubici Kohániovej za pomoc pri realizácii projektu, taktiež poďakovanie patrí všetkým už vyššie uvedeným , ktorí nám v celej veci pomáhali, ako aj celej 9.B triede a ostatným žiakom, ktorí sa aktívne zapojili do projektu. Osobitné poďakovanie patrí Nadácii Pontis a Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústave za poskytnutie grantu.
Veríme, že udržiavaním tohto pozemku bude v mysliach našich žiakov žiariť pomyselné svetielko nádeje pre lepšiu zelenú budúcnosť.
Mgr. Alica Krutská
Svetový deň srdca je skvelou príležitosťou ako deťom priblížiť dôležitosť zdravého srdca. V školskom klube detí, s deťmi z 5. a 7. oddelenia sme si tento deň pripomenuli prostredníctvom zaujímavých aktivít. Hovorili sme o tom, ako funguje ľudské srdce a aké má dôležité funkcie. Diskutovali sme o zdravom životnom štýle, dostatočnej pohybovej aktivite a pravidelnom pitnom režime, ktorý prospieva srdcu. Na druhej strane sme spomenuli aj to, čo srdcu škodí, napríklad fajčenie, nezdravá strava, pitie alkoholu a nedostatok spánku. Deti vytvárali krásne plagáty, vyrábali náramky s príveskom srdiečka a spolu s kamarátmi tvorili spoločné srdce ako znak priateľskej lásky. Deti sa dozvedeli, ako sa správne meria tlak a každý z nich si to aj vyskúšal. Svoje srdiečka si rozpumpovali pohybovými hrami, cvičením a behom.
Mgr. Veronika Ličáková
Ani upršané počasie neodradilo žiakov 3.A a 3.E zúčastniť sa dňa 4.10.2024 Súťaže DHZ žiakov a dorastu na SOŠ technickej o “Pohár hasičských tovarišov”. Okrem súťaží hasičských zborov bol pripravený pestrý sprievodný program. Na svoje si prišli chlapci aj dievčatá. Mohli si vyskúšať poskytovanie 1. pomoci na figuríne, ukážky dentálnej hygieny, vojenskej techniky, či navštíviť “kadernícky salón”. Organizátori pripravili žiakom veľmi pútavý a zároveň zábavný program, z ktorého si deti odniesli množstvo nových zážitkov. Už teraz sa tešíme na ďalšiu spoluprácu.
PaedDr. Zlatica Husárová, Mgr. Ľudmila Tartaľová
Už od roku 2001 sa dňa 26. septembra slávi Európsky deň jazykov. Aj my sme sa zapojili do tejto iniciatívy a to hneď niekoľkými aktivitami.
Počas prestávok žiaci počúvali pesničky v rôznych jazykoch a ich cieľom bolo identifikovať jazyk. Najúspešnejšou sa stala 7. E trieda.
Na hodinách anglického jazyka sme súťažili v kahoot kvíze, kde išlo o vedomosti z geografie, cudzích jazykov, ale aj kulinárstva.
Víťazom je Bystrík z 9. A s počtom bodov 23 777.
V kvíze „Identifikuj jazyk“ sme sa poriadne zapotili. No tí najlepší dokázali správne určiť až 12 z 15 ukážok. Mimochodom, vedeli ste, že existuje okcitánčina? My to už vieme.
Na prvom stupni sme sa so žiakmi naučili pozdravy v rôznych jazykoch. Žiaci sa zabavili vyfarbovaním vlajok európskych štátov.
Cieľom EDJ je podnietiť Európanov, aby sa učili čo najviac jazykov, pretože práve jazyková rozmanitosť je nástrojom interkultúrneho porozumenia. Veríme, že nám sa to podarilo.
Vyučujúce cudzích jazykov
Žiaci 8. ročníka sa 27. septembra 2024 zúčastnili Európskej noci vedy, ktorú organizovali Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity, Slovenská akadémia vied a Centrum vedecko-technických informácií SR.
Žiaci si pri veľkom počte vedeckých stánkov mohli prostredníctvom pokusov a interaktívnych ukážok overiť poznatky z prírodných vied, techniky, finančníctva a robotizácie. Zhodnotili to slovami: „Odskúšali sme si coolové veci.“
PaedDr. Mokrišová Ľubica
Mgr. Havrilová Mária
Aj tento rok sa naša škola zapája do aktivity organizovanej OZ Podaj ďalej PONOŽKOVÝ OKTÓBER.
Zmyslom tejto aktivity je pred zimným obdobím vyzbierať ponožky
pre ľudí v núdzi, hlavne pre tých, ktorí žijú na ulici.
Zistilo sa, že najžiadanejšou časťou oblečenia v charitách a organizáciách starajúcich sa o takých ľudí sú ponožky
. Ponožky
pritom chránia pred chladom, infekciami, uľahčujú takýmto ľuďom chôdzu za pomocou.
! PROSÍME VÁS, PONOŽKY IBA NOVÉ, NEPOUŽITÉ !
V každej budove našej školy bude vo vestibule označená krabica, do ktorej môžete ponožky dávať. Poprípade ich môžete dať zodpovedným osobám - na 1. stupni je zodpovednou osobou p.vychovávateľka A.Debreceniová a na 2. stupni p. učiteľka M.Vargovčíková.
ĎAKUJEME!
Spomedzi množstva dní, ktoré sa vo svete považujú za významné, si pripomíname v mesiaci september aj svetový deň čokolády. Práve v tomto období, teda na jeseň, naše telo potrebuje doplniť aj sýtejšiu stravu obohatenú na bielkoviny a tuky. Práve tu môžeme nášmu telu dopriať antioxidant nazývaný čokoláda, ktorá však musí obsahovať 65 až 75% kakaa. Takáto čokoláda je zdravá, pretože je vyrobená z najkvalitnejších kakaových bôbov, má nízky obsah cukru a neobsahuje palmový olej.
Aj naši prváčikovia v ŠKD sa dozvedeli viac o tejto zdravej pochúťke. Počas náučnej pesničky o čokoláde od Smejka a Tanculienky si každé z detí vyrobilo z papiera svoj vlastný návrh čokolády. Na záver tejto témy deti absolvovali vytúženú ochutnávku rôznych druhov čokolády, pri ktorej mali uhádnuť, ktorá z nich je tá najzdravšia. Deťom sa táto ,,chutná´´ téma a aktivity s ňou spojené páčili a už sa tešia na budúci svetový deň čokolády.
Mgr. Aneta Kuchárová
Powered by aSc EduPage