Počas troch októbrových dní sa deti v ŠKD dozvedeli niečo nové o spracovaní bioodpadu a kompostovaní. Deťom najprv prezentácia objasnila, čo patrí a nepatrí do kompostu, prečo je dobré kompostovať, kde je najlepšie miesto na kompostovanie, ako a kedy správne kompostovať. Okrem toho prostredníctvom kvízu zistili, aké vitamíny obsahujú jednotlivé druhy ovocia a zeleniny, v čom sú prospešné pre náš zdravý životný štýl, ako sa dajú využiť pre ďalšie spracovanie, prečo je dôležité konzumovať ovocie a zeleninu, ako aj to, že najlepším hnojivom pre ďalšie pestovanie ovocia a zeleniny je kompost. Nakoniec spracovali a ochutnali plody jesene v podobe rôznych druhov ovocia a zeleniny. Získaný bioodpad zhromaždili a odniesli na školský dvor do kompostu. Deti boli témou nadšené a otvorené pre ďalšie podobné aktivity.
Prváci v knižnici
Žiaci 1. ročníka v prvý októbrový týždeň navštívili knižnicu - Centrál, kde sa oboznámili s priestormi, dozvedeli sa rozdiel medzi knižnicou a kníhkupectvom a ako sa v knižnici správať. Pri zážitkovom čítaní o Troch kozliatkach sa deti zabavili a odniesli si krásne zážitky. Deti strávili v knižnici veľmi príjemné predpoludnie a už teraz sa tešia na tvorivé dielne v novembri.
Učiteľky 1. ročníka
Svetový deň duševného zdravia
Každoročne, pravidelne okolo 10. októbra, organizuje Liga za duševné zdravie „Dni duševného zdravia“. Ich cieľom je zvýšiť informovanosť verejnosti o problémoch súvisiacich so psychickými ochoreniami a zapojiť duševne postihnutých ľudí do spoločenského a pracovného života.
Organizuje celoslovenskú kampaň Dni nezábudiek, ktorá je spojená s predajom umelých kvietkov, modrých nezábudiek.
Žiaci našej školy si tento deň pripomenuli rozhlasovou reláciou a vytváraním nezábudiek pod vedením svojich triednych učiteľov. Vznikli pekné kytičky nezábudiek, ktoré prezentovali na malej výstave vo vestibule školy.
Ľ.Uhlárová
Historicko-geografická exkurzia Gemer
V stredajšie slnečné ráno sme sa vybrali spoznávať krásy Slovenska. Pani učiteľky nám vybrali unikátne a zaujímavé miesta. Najprv sme navštívili OCHTINSKÚ ARAGONITOVÚ JASKYŇU, ktorá je známa výnimočným prírodným zjavom, aragonitovou výzdobou. Pri výstupe z jaskyne sme sa dozvedeli, že voľné a bezplatné vstupy sa zmenili z nedele na stredu, preto sme sa rozhodli využiť túto akciu a neplánovane navštíviť aj sídlo rodiny Andrassyovcov – KAŠTIEĽ V BETLIARI. So záujmom sme si prezreli historický nábytok, knižnicu, apartmány, ale najviac nás zaujali exotické trofeje a expozícia egyptológie. V Rožňave sme sa prešli po historickom námestí a navštívili sme BANÍCKE MÚZEUM A ZÁŽITKOVÉ CENTRUM SENTINEL. Expozícia baníctva a hutníctva Gemera je inštalovaná v najstaršej stavbe v strednej Európe postavenej pre banícke a hutnícke múzejníctvo. Výstava bola veľmi zaujímavá, interaktívna a mohli sme si vyskúšať, aký je to pocit byť v banskom výťahu či v skutočnej bani v minulosti. Ďalšou zaujímavosťou bola expozícia Čas pary, ktorá sa pýši dvoma unikátnymi zbierkovými predmetmi, ktoré nikde inde neuvidíte - parným nákladným automobilom Škoda Sentinel a parným valcom Aveling & Porter z roku 1883. Prehliadkový okruh Banská doprava nám ponúkol pohľad na funkčný model visutej banskej lanovky a na nádvorí sme si užili jazdu banským vláčikom priamo do diorámy štôlne Alexander s projekciou dobového filmu z prostredia bane. Zaujímavá bola aj exteriérová časť expozície, kde sme videli banské lokomotívy, banské vozíky, vrátky a banské nakladače. Prežili sme nádherný deň, v ktorom sme nielen veľa videli, ale sa aj dozvedeli nové a zaujímavé informácie.
L. Telepáková, IX.B
Workshop s názvom Rozhodovanie
V utorok 27.9. sa žiaci 9.A zúčastnili workshopu s názvom Rozhodovanie. Počas dopoludnia vykonávali rôzne skupinové aktivity. Prežili postupnú premenu spoločenskej atmosféry v období tridsiatych rokov 20. storočia v Československu i na Slovensku. Stali sa poslancami, ktorí mali rozhodovať o osude krajiny a občanov. Mali rozhodnúť aj o osude Evy a jej židovského snúbenca. Žiaci sa prostredníctvom štrukturovanej drámy mali vyjadrovať o zážitkoch z workshopu, ale i uvažovať o nedávnej histórii Slovenska a veľmi konštruktívne prepájať nedávne časy so súčasnosťou. Workshop reagoval na vzostup antisemitizmus, neznášanlivosti a xenofóbie v spoločnosti. Workshop je inšpirovaný rozprávaním príbehov pamätníkov publikovanými na portáli www.memoryofnations.eu.
M.Kyseľ
Európska noc výskumníkov
Žiaci 8. ročníka sa 30. septembra 2022 zúčastnili Európskej noci výskumníkov, ktorú organizovali Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity, Slovenská akadémia vied a Centrum vedecko-technických informácií SR.
Pod mottom „ Dôverujme vede“ si žiaci prostedníctvom pokusov a interaktívnych ukážok overili zaujímavé poznatky z prírodných vied, finančníctva a robotizácie.
PaedDr. Mokrišová Ľubica
Mgr. Havrilová Mária
Medzinárodný festival animovaných filmov pre deti
Aj v našom meste Prešov sme mali možnosť stať sa súčasťou tohto festivalu a v kine Scala sme si pozreli 8 animovaných filmov, ktoré vytvorili animátori z rôznych kútov sveta. Bol to už XVI. ročník Bienále animácií Bratislava, ktorý pripravuje Bibiana - medzinárodný dom umenia pre deti v Bratislave. Krátke filmy sa nám veľmi páčili a okrem kultúrneho vyžitia sme si aj trocha zašportovali, pretože všetci žiaci 1. stupňa so svojimi vyučujúcimi prešli tam a späť viac ako 5 km! #BeActive
Mgr. Marta Segľová
Príslovia a porekadlá - ŠKD
Ak sa na konci jesene náhle objavia komáre, znamená to, že zima bude teplá a mierna.
Padajúce lístie, ktoré nezačalo skoro, sľubuje dlhú a mrazivú zimu.
Na svätého Cypriána chladno býva často z rána.
Ak noc chladná je pred Michalom, tuhá zima príde cvalom.
Jeseň – skvelý čas roka, preslávený zberom úrody a zhrnutím ročnej roľníckej práce. Na jeseň sa určoval príchod jari: ak sneh náhle napadol skoro na jeseň, prišla skoro jar. Ak sťahovavé vtáky na jeseň lietajú vysoko na oblohe, budúcu zimu padne veľké množstvo snehu. Aj o takýchto porekadlách či pranostikách sme si porozprávali s prvákmi počas jedného z mála príjemných slnečných popoludní tejto jesene. S deťmi sme sa porozprávali o znakoch jesene ako sú napríklad padajúce farebné lístie, ranné hmly a podobne. Na záver sme si s pani vychovávateľkou podľa pokynov vymaľovali obrázky „pani Jeseň“. Dozvedeli sme sa veľa o tom, čo to vlastne príslovia a porekadlá sú a čo znamenajú.
Bezpečne do školy - ŠKD
Zelená je voľná,
červená je stáť.
To si musí každý
dobre pamätať.
Takouto hádankou sme začali naše dopravné popoludnie v ŠKD. Prváčikovia z 2.oddelenia to uhádli na prvý krát. Veľmi sa im páčil krátky film - Ako sa správne máme správať na ceste. Následne sme si s deťmi prezreli prezentácie s krátkymi úlohami, ktoré sme spoločne vyriešili. Spoznali sme nové dopravné značky a poznatky, ako sa máme správať na ceste. Zopakovali sme si dopravné prostriedky. Dopravný kvíz sme si urobili spoločne, deti boli veľmi šikovné. Najviac sa im páčilo maľovanie svojej značky. Každý si musel svoju značku pomenovať a vymaľovať. Strávili sme milé a poučné dopravné popoludnie.
Vych.: Denisa Lutringová
Európsky deň jazykov
Viete, akým jazykom sa hovorí v Brazílii? V ktorej krajine vzniklo slovo ROBOT? Kde sa začalo používať slovo ESPRESSO? Vymenujete 6 krajín Európy, v ktorých sa hovorí po francúzsky? Aj tieto otázky padli v pondelok 26. septembra, keď sme si so žiakmi pripomenuli Európsky deň jazykov. Slávime ho každoročne už od roku 2001. Žiaci v skupinkách odpovedali na podobné otázky a nakoniec hádali, aký jazyk počujú v nahrávke. Nebolo to vôbec jednoduché. Vyskúšajte si to aj Vy v tejto nahrávke. Budete počuť 15 európskych jazykov: https://www.youtube.com/watch?v=06GxbEqX-KI Na konci nahrávky nájdete správne riešenie.
PS: Ak ste odpovedali portugalský, bývalé Československo, Taliansko a 6 krajín-Francúzsko, Belgicko, Švajčiarsko, Monako, Andorra, a Luxembursko, mali ste pravdu :).Kolektív učiteľov ANJ
Osvienčim
Dňa 22.9 žiaci 9.A, 9.E a 9.D mali možnosť navštíviť koncentračný tábor v Osvienčime (Auschwitz, Birkenau). Prehliadku týchto táborov dopĺňal výklad sprievodkyne. Priestory v oboch táboroch sú zachované, mali sme možnosť vidieť množstvo osobných vecí, ktoré patrili zosnulým Židom. V prvom tábore sme strávili približne 2 hodiny, potom sme sa autobusom previezli do Birkenau, ktorý je zhruba 10 minút ďaleko. Keď sa skončila prehliadka, autobus nás odviezol do Krakowa, kde nám pani sprievodkyňa ukázala niekoľko nádherných historických pamiatok. V centre mesta sme mali 1,5 h voľno. Mohli sme sa sami prejsť uličkami malebného Krakowa. Cesta zbehla rýchlo, ani sme sa nenazdali, a už sme boli doma.
Ema Dubcová, 9.A
Deň otvorených dverí na leteckej základni v Prešove
Pri príležitosti Dňa slovenského letectva sa triedy 2.A, 2.C a 2.D v piatok 23.9.2022 vybrali so svojimi učiteľkami a p. vychovávateľkou Gallovou na exkurziu na leteckú základňu, aby sa pozreli na statické aj letové ukážky vojenskej leteckej, pozemnej kolesovej a pásovej techniky, ukážky ručných zbraní, prelety vojenských vrtuľníkov a lietadiel MiG-29 a L-39. V rámci programu boli pripravené aj ukážky leteckej záchrany, vzdušného výsadku a hasenie vrtuľníkom pomocou bambi-vaku, ukážky výcviku vojakov v sebaobrane, výcvik psov, ukážku zásahu proti požiaru, zásahy príslušníkov Policajného zboru SR, statické ukážky športových a ultraľahkých lietadiel, pozreli sme sa aj na prácu psovodov a hasičov, ktorí na základni pracujú. Akcia sa nám všetkým náramne páčila a všetci sme odchádzali so skvelými zážitkami z krásneho dňa.
Mgr. Segľová, Mgr. Šromová a Mgr. Terezová.
Ochrana života a zdravia so Slovenským Červeným krížom
Praktickú časť účelového cvičenia zameraného na ochranu života a zdravia človeka absolvovali žiaci 5. – 7. ročníka na školskom dvore. Pod vedením dobrovoľníkov z územného spolku prešovského Slovenského Červeného kríža sa naučili poskytovať prvú pomoc pri poraneniach, krvácaní, zastavení dýchania a šoku. To, že robiť masáž srdca nie je ľahké, si vyskúšali priamo na figuríne. Ako postupovať, keď sa začnem dusiť prehltnutým arašidom? Ako uvoľniť dýchacie cesty a poskytnúť umelé dýchanie? Ako uložiť človeka do stabilizovanej polohy? Na tieto aj iné otázky dostali odpovede od dobrovoľníkov, ktorí pomáhajú zachraňovať to najcennejšie – ľudský život.
PhDr. J. Nastišinová
Wannado - príď si vybrať šport
Dňa 10.9.2022 sa od 10.00 - 18.00 hod.vo viacúčelovom športovom aeráli Prešovsej univerzity uskutočni WANNADO FESTIVAL 2022.
Viac informácií: eduresized_wannado_plagat.jpg
Začiatok školského roka 2022/2023
Milí žiaci, vážení rodičia!
Otvárame nový školský rok 2022/2023. Slávnostný začiatok školského roka sa uskutoční v pondelok 5.9.2022 o 8.30 hod. na školskom dvore ČSA 1. Stretnutie prváčikov s triednymi učiteľkami bude vo vestibule ČSA 1 od 8. 00 hod. Žiaci 2. – 4. ročníka sa stretnú s triednymi učiteľmi vo svojich triedach a na školský dvor sa presunú spoločne.
Po skončení slávnostného začiatku školského roka sa žiaci presunú do svojich tried na krátke triednické hodiny.
Pri nástupe do školy je žiak povinný odovzdať písomné Vyhlasenie_o_bezpriznakovosti.pdf osobne do rúk triedneho učiteľa alebo elektronicky prostredníctvom Edupage.
Činnosť ŠKD a ŠJ začína v utorok 6.9.2023.
Prajeme Vám úspešný štart do školského roka 2022/2023.
Mgr. Ľubica Kohániová, riaditeľka
a vedenie školy
Zoznamy žiakov 1. ročníka
Zoznam novoprijatých žiakov