Čo je to ŠKD
Čo je školský klub detí
Školský klub detí (ŠKD) je výchovno–vzdelávacie zariadenie pre deti, ktoré plnia povinnú školskú dochádzku v základnej škole.
Výchovno-vzdelávaciu činnosť organizujú vychovávateľky. Činnosť ŠKD je zameraná na pútavé a pestré aktivity oddychového, rekreačného, relaxačného, záujmového charakteru a prípravu na vyučovanie.
V jednom oddelení ŠKD môže byť zapísaných najviac 30 trvale dochádzajúcich detí. Deti sa do ŠKD zaraďujú na jeden školský rok. Prihlásiť ich možno v prvý deň príslušného školského roka na základe odovzdania žiadosti o prijatí do ŠKD.
Charakteristika výchovno-vzdelávacích oblastí
Odpočinková činnosť
– zabezpečiť žiakom pokoj po vyučovaní a obede:
- odpočinok na koberci, pohovke,
- pokojné zamestnanie (počúvanie hudby, rozprávok, dramatické improvizácie, ilustrácie, individuálne hry ... ),
- hry a zamestnanie podľa výberu detí; stolové spoločenské a tvorivé hry ...,
- hádanky, hlavolamy, vtipy, kvízy, súťaže,
- spoločenské čítanie, rozhovory, práca s knihou, detskými časopismi.
Rekreačná činnosť
- zamerať sa na odstránenie únavy z vyučovania. Prevedú sa pohybové aktivity telovýchovného a športového charakteru s čo najdlhším pobytom vonku, na ihriskách a v prírode,
- denné vychádzky spojené so záujmovou činnosťou, ochranou zdravia, predchádzanie chorobám a úrazom, vychádzky rozširujúce poznatky prírodovedy a vlastivedy,
- telovýchovné chvíľky, pohybové hry v kolektíve, alebo individuálne, hry so spevom, hudbou, tancom, cvičenia s náčiním, starostlivosť o správne držanie tela,
- voľné individuálne hry, skupinové hry, hry na detských ihriskách a v prírode.
Záujmová činnosť
- tvorí hlavnú náplň práce mimo vyučovania. V nej sa bude prihliadať na vekové osobitosti, sklony a potreby detí, ale aj rozvíjať a zdokonaľovať komunikatívne schopnosti detí a orientovať žiakov v záujmoch.
- je rozdelená do oblastí výchovy, ktoré predstavuje vzdelávacia, spoločensko–vedná, pracovno-technická, esteticko-výchovná, prírodovedná a environmentálna, športovo-turistická, zdravotná a dopravná oblasť výchovy. Do tejto oblasti spadá aj návšteva kultúrnych podujatí, návšteva knižnice, filmových predstavení, výstav a pod.
V zmysle“ Dohovoru o právach dieťaťa“ bude každá vychovávateľka zabezpečovať aktívnu ochranu detí pred sociálno-patologickými javmi. Snažiť sa skvalitniť spoluprácu s MŠ, aby sa odstránili problémy s adaptáciou detí v prvom ročníku ZŠ.
Cieľové zameranie tematických oblastí výchovy
Vzdelávacia oblasť
- spolurozhodovať o živote v skupine,
- prejavovať úctu k rodičom, starším osobám,
- rozvíjať základy sebahodnotenia, sebamotivácie, empatie,
- pochopiť význam dodržiavania ľudských práv a základných slobôd,
- posilniť základy hrdosti k národnej a štátnej príslušnosti,
- kultivovať kultúrne návyky a vyjadrovanie sa,
- vyjadrovať svoj názorov, vedieť vypočuť opačný názorov, využívať všetky dostupné formy komunikácie,
- vedieť samostatne a kriticky riešiť jednoduché konflikty.
Pracovno–technická oblasť
- vedieť si samostatne vytýčiť jednoduché osobné ciele,
- rozumieť významu osobnej zodpovednosti za vykonanú prácu,
- vedieť spolupracovať so skupinou,
- získať základy zručností potrebných pre praktický život,
- získať základné zručnosti v tvorbe jednoduchých projektov.
Prírodovedno–environmentálna oblasť
- pochopiť základné princípy ochrany životného prostredia.
Esteticko–výchovná oblasť
- posilniť úctu ku kultúrnym hodnotám v blízkom okolí,
- rozvíjať základy vzťahu k umeniu,
- rozvíjať talent a špecifické schopnosti,
- rozvíjať základy tvorivých schopností a zručností,
- podielať sa na príprave kultúrnych podujatí v oddelení,
- objavovať krásu v bežnom živote.
Telovýchovná, zdravotná a športová oblasť
- rozvíjať schopnosť relaxovať pravidelným cvičením a pohybom,
- pochopiť význam pravidelného pohybu,
- poznať základné princípy zdravého životného štýlu,
- rozvíjať športový talent a schopnosti.
Stanovenie výchovných cieľov
- Výchova k zdravému životnému štýlu a výchova k zodpovednosti za svoje zdravie. (stravovacie návyky, pitný režim, osobná hygiena, zdravé potraviny, telesná zdatnosť, otužovanie, empatia, estetické zážitky, pracovné návyky).
- Posilňovanie komunikačných zručností tvoriacich základ sociálnych zručností,( kultivovanie verbálného a neverbálneho prejavu, používať čarovné slová – prosím, ďakujem, rozširovanie slovnej zásoby a schopnosti ju používať, ale tiež schopnosť počúvať, komunikácia a uplatnenie osobnosti v skupine, komunikácia v rôznom sociálnom prostredí.).
- Zvyšovanie sociálnych kompetencií, rozvoj sociálnej orientácie ( získavanie potrebných a požadovaných vedomostí, zručností a postojov v sociálnych vzťahoch, zodpovednosť za svoje správanie, vytváranie schopnosti slobodne riešiť konkrétne životné situácie, usilovať sa o dôveryhodnosť, pravdovravnosť, posilniť schopnosť objektívne hodnotiť svoje konanie a prijímať dôsledky zaň.)
- Rozvoj osobnosti žiaka, (využívame projektové vyučovanie, skupinové vyučovanie, daltonské vyučovanie).
- Zlepšiť čitateľskú gramotnosť( naučiť komunikovať, vyjadriť myšlienky, názor, beseda v knižnici, spolupráca so Slniečkom, literárne súťaže).
- Rozvíjať zdravý životný štýl, úctu k životnému prostrediu, bezpečnosť a prevenciu - podporovať projekt zdravá škola, zapojiť žiakov do rôznych pohybových aktivít, súťaží a besied. (Nenič svoje múdre telo, Zdravý život, Zober loptu nie drogu, zapojiť sa do enviro projektov.)
- Ctiť si kultúru národa, jazyk a hodnoty krajiny. (organizovať vychádzky do blízkeho okolia, navštevovať múzea a galériie absolvovať kultúrne akcie, divadelné predstavenia, šíriť ľudové tradície.)
- Šírenie dobrého mena školy a spolupráca s rodičmi (pripravovať školské slávnosti a triedne akcie - Deň otvorených dverí, spolupráca s materskou školou estetická úprava pavilónov, úspechy a aktivity prezentovať na webovej stránke školy a miestnej tlače.)
- Tvorivosť a rozvoj fantázie prostredníctvom hier a záujmových činností.
- Aktívny odpočinok prostredníctvom hrových činností a športu.