• Prvé projektové stretnutie v Prešove

• Rozvíjanie  sociálnych a komunikačných kompetencií  prostredníctvom

projektu Comenius

Tak, a bolo to tu. Opatrné otváranie e – mailu, a potom radosť z toho, že sme jediná základná škola v Prešove, ktorej národná agentúra schválila v tomto školskom roku  projekt Comenius – školské partnerstvá.  Náš projekt má názov  „Je zábavné byť moderný a zelený“. Radosť znásobilo poznanie, že prvé stretnutie naozaj atraktívnych krajín - našich partnerov sa uskutoční  po prvýkrát u nás na Slovensku. Malta, Cyprus, Taliansko, Litva a Bulharsko sú krajiny, ktoré naša pani učiteľka Mgr. Danka Richterová získala pre projekt na stretnutí koordinátorov v Holandsku. Celá škola žila dlhé týždne prípravou prvého stretnutia, ktoré sa konalo v dňoch 8.10. – 10.10.2012. Výsledok nášho snaženia  prišiel už  pri úplne prvom kontakte s pedagógmi našich družobných škôl. Milé prijatie chlebom i soľou a ručne maľovanými perníčkami  pokračovalo oficiálnym privítaním pani riaditeľkou  Mgr. Ľubicou Kohániovou. Hosťom bol aj vedúci školského úradu pán Mgr. Peter Haas.

Učitelia našej školy predviedli  hosťom svoje pedagogické majstrovstvo na hodinách anglického jazyka,  na hodinách geografie, ktoré sa realizovali na interaktívnej tabuli, či na hodinách hudobnej výchove. Poobede prijal našich hostí pán primátor JUDr. Pavol Hagyari, ktorí našich hostí prekvapil výbornou angličtinou, čo hodnotili veľmi pozitívne.  Nasledovala prehliadka mesta Prešov. Prehliadku profesionálne odviedli naši ôsmaci, ktorí hostí sprevádzali  a komunikovali v anglickom jazyku.

Na druhý deň sme sa  snažili ukázať našim hosťom to „naj“ z našej krajiny,  preto naše prvé kroky (by bus) viedli na najatraktívnejšie miesta v okolí – skanzem v Starej Ľubovni, Belianska jaskyňa, Štrbské Pleso, Levoča, Spišský hrad.

Každý večer sme mali milé stretnutia, na ktorých prebiehali diskusie na tému projektu. V stredu 10.10.2012 sme navštívili Solivary, kde tradícia ťaženia soli a solivarská čipka úplne očarili našich nových priateľov. To, že vzniklo naozaj plnohodnotné priateľstvo sme si uvedomili pri rozlúčke. Naši partneri ďakovali za pohostinnosť, za to, že mohli spoznať naše pekné mesto a našu krajinu. Veľmi dobre nám padli slová, že sa tu cítili ako doma.

Dychtivo očakávame 2 roky plné stretnutí, nových dojmov a výmeny skúseností.

Mgr. Michaela Ilavská