Výchovné poradenstvo

• Info pre žiakov 9. roč. a ich rodičov

• INFO  PRE  ŽIAKOV   9.ROČ.  A  ICH  RODIČOV:

Dôležité termíny pre žiakov 9. ročníka v šk. roku 2014/ 2015 :

15.apríl 2015 – Testovanie 9  (náhradný termín je 21.4.2015)

25.marec – 15.apríl 2015 – talentové skúšky

11.máj a 14.máj 2015 – 1. kolo prijímacích skúšok (vrátane 8-roč. gymnázií)

16.jún 2015 – 2. kolo prijímacích skúšok

POSTUP  PRI  PODÁVANÍ  PRIHLÁŠOK

1. Zákonný zástupca žiaka podáva prihlášku riaditeľovi ZŠ, ktorú žiak navštevuje.

2. Zákonný zástupca žiaka si môže podať dve prihlášky na dve rôzne SŠ alebo na dva rôzne odbory vzdelávania tej istej SŠ a dve prihlášky na odbory, ktoré vyžadujú overenie špeciálnych schopností, zručností alebo nadania, t.j. na odbor s talentovou skúškou. Ďalšiu prihlášku si môže podať iba v prípade, ak žiak nebol v prvom termíne prijatý ani na jednu zo SŠ, a to na druhý, júnový termín prijímacieho konania.

3. Prihlášku vyplňuje výchovný poradca na základe údajov získaných od rodičov. Tieto údaje vypĺňajú rodičia na tlačive, ktoré dostanú žiaci od výchovného poradcu. Úlohou rodiča je potom všetky údaje na prihláške skontrolovať a zaniesť ju k lekárovi pre potvrdenie o zdravotnom stave žiaka.

4. Za správnosť údajov uvedených na prihláške ručí svojím podpisom aj zákonný zástupca žiaka, aj žiak.

5. K prihláške je možné pripnúť kópiu dokladu o úspešnom umiestnení v predmetovej olympiáde alebo v súťaži, ktorá súvisí s odborom, o štúdium ktorého sa žiak uchádza.

6. Žiak/zákonný zástupca  čaká na pozvánku zo strednej školy alebo vyjadrenie o prijatí/neprijatí dieťaťa na SŠ. Potom si osobne príde prevziať do základnej školy zápisný lístok.

Zápisný lístok :

Je to úradný dokument, ktorý, vydáva ZŠ zákonnému zástupcovi do vlastných rúk a iba jeden originál !!! ZŠ nemôže vydať kópiu zápisného lístka !!! Pri vydávaní ZÁPISNÉHO   LÍSTKA musí mať zákonný zástupca žiaka pri sebe  OBČIANSKY  PREUKAZ. Zápisný lístok bude vydaný iba majiteľovi občianskeho preukazu do vlastných rúk (nemôžeme žiakovi vydať zápisný lístok na občiansky  preukaz  jedného z rodičov). Zápisný lístok vydáva výchovný poradca ZŠ.

Žiak je povinný informovať výchov. poradcu o prijatí alebo neprijatí na strednú školu (kvôli štatistike).

Držím všetkým deviatakom palce, aby boli úspešní v Testovaní 9 a dostali sa bez problémov na zvolenú SŠ a odbor."

výchovná poradkyňa PaedDr. Palková

Zápisný lístok a jeho použitie

Na čo slúži zápisný lístok?

Zápisným lístkom zapisuje zákonný zástupca svoje dieťa na strednú školu, kde bol žiak prijatý.

Čo je obsahom zápisného lístka?

Zápisný lístok obsahuje údaje o žiakovi: meno a priezvisko, dátum narodenia,rodné číslo žiaka ,adresa trvalého bydliska ,meno a priezvisko zákonného zástupcu .

Kto vydáva zápisný lístok?

Zápisný lístok vydáva základná škola, ktorú žiak navštevuje. Pripravuje ho výchovný poradca, správnosť údajov overuje a podpisom a pečiatkou potvrdzuje riaditeľ základnej školy.

Koľko zápisných lístkov môže mať jeden žiak?

Iba jeden !

Kto môže vyzdvihnúť zápisný lístok?

V zmysle zákona nie je možné vydať zápisný lístok inej osobe ako zákonnému zástupcovi! Zákonný zástupca preberá zápisný lístok oproti podpisu.

Čo robí zákonný zástupca so zápisným lístkom?

Zákonný zástupca do zápisného lístka nič nevpisuje! Všetko robí príslušná SŠ, kde je žiak prijatý a zákonný zástupca tam odovzdá zápisný lístok. Zákonný zástupca v deň zápisu na strednej škole, kam je žiak prijatý a pre ktorú sa rozhodol, je povinný odovzdať zápisný lístok a zapísať tak žiaka na SŠ.

Ak sa zákonný zástupca nezúčastní zápisu a ani sa náležite neospravedlní, prijatie žiaka na danú SŠ je považované za zrušené! Na uvoľnené miesto nastupuje žiak, ktorý sa na danú SŠ nedostal pre nedostatok miesta a vyhovel prijímaciemu konaniu.

Je možné zmeniť zápis na SŠ?

Ak je žiak zapísaný na jednej SŠ, príde mu kladná odpoveď z druhej SŠ a rozhodne sa pre druhú SŠ, je možné zmeniť zápis.

Zo zákona má zákonný zástupca právo požiadať príslušnú SŠ o zrušenie zápisu (SŠ to vyznačí v zápisnom lístku a vráti ho zákonnému zástupcovi). Na uvoľnené miesto okamžite nastupuje žiak, ktorý sa na danú SŠ nedostal pre nedostatok miesta a vyhovel prijímaciemu konaniu. Zákonný zástupca následne vykoná zápis na druhej SŠ v deň na to určený.