Šport na škole

• Kritéria na prijatie žiaka do športovej triedy

P.H.K. Prešov, n.o. – Pod Kamennou baňou 50, 080 01 Prešov

v spolupráci s

Základná škola, Československej armády 22, 080 01 Prešov

uskutočňujú pre školský rok 2015 / 2016   výber žiakov do športovej triedy so zameraním na ľadový hokej.

Športové triedy so zameraním na ľadový hokej sú triedy, ktorých úlohou je vytvárať optimálne podmienky pre progresívnu športovú prípravu pohybovo nadanej a talentovanej mládeže so zreteľom na získanie správnych pohybových návykov a pohybových činností pri dodržiavaní všetkých zásad športovej prípravy mládeže.

Cieľom pri plnení výchovných a vzdelávacích úloh školy je cieľavedomé a systematické rozvíjanie predpokladov pre rast športovej výkonnosti talentovaných žiakov. Športová príprava so zameraním na ľadový hokej má za cieľ cieľavedomé telesné, funkčné a pohybové zdokonaľovanie talentovaných detí a mládeže v špecifických činnostiach ktoré vyžaduje zvládnutie hry.

Kritéria na prijatie žiaka do športovej triedy:

a)    prijímanie žiakov 4. ročníka  do športovej triedy sa uskutoční na základe splnenia podmienok stanovených  riaditeľom školy:

Kritéria na overenie talentu žiakov:

A Motorické testy všeobecnej pohybovej výkonnosti

1. hod plnou loptou – 2 kg

2. skok do diaľky z miesta – faktor odrazovej sily dolných končatín

3. člnkový beh 6x9 m – faktor akceleračnej rýchlosti

4. beh na 50 m

5. ľah – sed za 1 min

6. ohybnosť

B Motorické testy špeciálnej pohybovej výkonnosti

1. Test č.1: korčuliarska rýchlosť 36 m vpred
          2. Test č.2: korčuliarska rýchlosť 36 m vzad
          3. Test č.3: korčuliarska obratnosť s pukom (vedenie puku – slalom )
          4. Test č. 4: komplexný prejav ( korčuľovanie, vedenie puku, prihrávanie a streľba )

b)     potvrdenie lekára o zdravotnej spôsobilosti

c)     záujem o ľadový hokej

d)    súhlas rodičov so zaradením žiaka do športovej triedy

e)     psychodiagnostické vyšetrenie

Vyhodnotením jednotlivých kritérií a absolvovaním pohybových testov výberová komisia získa informácie o pohybovej zdatnosti uchádzačov pre daný šport. Podľa výsledkov testov sa stanoví poradie uchádzačov o prijatie do športovej triedy.

Overovanie športového nadania: apríl 2015

Rodičia vybraných žiakov budú v júni príslušného roka pozvaní do školy, kde budú informovaní o forme štúdia, o učebných plánoch i v nadväznosti na štúdium v strednej škole. Prijatým žiakom vydá riaditeľka oznámenie, prípadne rozhodnutie o prijatí.

Vyradenie žiaka zo športovej triedy:

Riaditeľ školy môže vyradiť žiaka zo športovej triedy a preradiť do normálnej triedy v polroku alebo na konci školského roku po predchádzajúcom upozornení rodičov:

a)    pre neplnenie požiadaviek športovej prípravy

b)    pre neuspokojivé správanie

c)     zo zdravotných dôvodov na návrh lekára

d)    na žiadosť zákonného zástupcu žiaka

Personálne zabezpečenie:

Športovú prípravu žiakov v športovej triede zabezpečuje učiteľ TSV poverený riaditeľom školy, ktorý okrem príslušnej učiteľskej kvalifikácie má aj kvalifikáciu trénera min. II. triedy v ľadovom hokeji.

Podmienky prijatia:

• žiadosť zákonného zástupcu a súhlas zákonných zástupcov so zaradením žiaka do športovej triedy so zameraním ľadový hokej
          • úspešné absolvovanie motorických testov na všeobecnú pohybovú výkonnosť (časť A) a testov so zameraním na špeciálnu pohybovú výkonnosť(časť B),
          • prospech žiaka ,
          • psychodiagnostické vyšetrenie,
          • potvrdenie lekára o zdravotnej spôsobilosti.