Cudzie jazyky

• Nemecký jazyk

• NEMECKÝ JAZYK

Prečo sa učiť nemčinu?

• Patrí k 10 najpoužívanejším jazykom sveta.
          • Je druhou najpoužívanejšou rečou v EU.
          • Nemecko je hospodársky najmocnejšoukrajinou v EU a 4. hospodársky najmocnejšou krajinou na svete.

Ako sa vyučuje nemčina u nás?

• Od 5. ročníka v bilingválnych triedach ako druhý cudzí jayk
          • Od 6. ročníka v bežných triedach ako 2. cudzí jazyk

Kto vyučuje NJ?

Mgr. Iveta Janeková a Mgr. Ľubica Španielová

Aká úroveň sa dá u nás dosiahnuť ?

Podľa európskeho referenčného rámca:

Používateľ základov jazyka:

A1
          Rozumie jednoduchým každodenným výrazom a celkom jednoduchým vetám, ktoré mu umožnia uspokojiť základné životné potreby a takéto výrazy dokáže aj použiť. Vie predstaviť seba a iných, vie iným ľuďom klásť jednoduché otázky, napr. opýtať sa na meno, bydlisko, priateľov, veci, ktoré vlastnia a pod., dokáže na otázky tohto druhu odpovedať. Vie sa jednoduchým spôsobom dorozumieť, ak partner hovorí pomaly a zreteľne a je ochotný pomôcť.

A2
          Rozumie jednotlivým vetám a často používaným výrazom, ktoré majú pre neho bezprostredný význam (napr. informáciám o osobe, nakupovaní, práci, bližšom okolí). Dokáže sa dorozumieť v jednoduchých situáciách, v ktorých ide o nekomplikovanú a priamu výmenu informácií a známe témy a činnosti. Dokáže jednoducho opísať osoby, miesta, veci svoje vzdelanie a okolie.

Akým spôsobom sa učíme?

Základom sú učebnice Wir 1 a Wir 2 a k nim prináležiace pracovné zošity. Pre kontrolu naučených javov majú žiaci k dispozícii testy na stránke: www.vydavatelstvoklett.sk

Na vizuálnejší výklad gramatického učiva používame interaktívne tabule.

Na precvičenie učiva a tém slúžia internetové stránky.

Napr.: www.languagesonline.org.uk  , http://ospitiweb.indire.it/icavagnacco/deutsch a mnohé ďalšie

Využívame elektronickú učebnicu a elektronický pracovný zošit.

Ako kontrolujeme vedmosti?

Okrem malých písomiek na slovnú zásobu používame medzi deťmi obľúbený Alf test s výberom možností.

Ako prezentujeme nemecký jazyk?

Zúčastňujeme sa olympiád nemeckého jazyka. V roku 2015/16 obsadila

Heidi Strompf 1. miesto v okresnom kole a 2. miesto v krajskom kole ONJ.

Ako znie nemčina? Klikni a počúvaj.