Medzinárodné projekty

        • Školský rok 2019/2020

        • V júli 2019 bol našej škole schválený projekt Erasmus+ KA229 Školské výmenné partnerstvá a to v trvaní 24 mesiacov (od 1. 9. 2019 do 31. 8. 2021). Projekt s názvom „National heritage for our common European heritage“ alebo „Národné dedičstvo pre naše spoločné Európske dedičstvo“ je projektom na európskej úrovni. Naša Základná škola na ulici Československej armády 22 v Prešove je koordinátorom projektu. Spolupracujeme na ňom so školami z Fínska, Grécka, Poľska, Portugalska a Talianska. Projekt ako taký je tematicky zameraný na kultúrne dedičstvo jednotlivých krajín, jeho odovzdávanie i uchovávanie, vzbudzovanie záujmu žiakov o vlastnú históriu, kultúru, tradície. Veľký dôraz kladie aj na inklúziu, teda zapojenie žiakov so špeciálnymi potrebami, i sociálne slabších, odovzdávanie skúseností medzi generáciami, spoluprácu s lokálnymi organizáciami.

          Schválený projekt bude využívať aj platformu eTwinning pre elektronickú spoluprácu škôl. Realizovať budeme 2 online projekty. Jeden z nich zameraný na „Ľudové tradície v Európe“ realizujeme od januára 2019 a trvať bude do decembra 2019. Výsledkom projektu bude eBook aj tlačený sprievodca tradíciami zúčastnených krajín v 6 národných jazykoch a angličtine. Druhý eTwinningový projekt bude zameraný na remeslá a bude prezentovaný rovnako prostredníctvom eBook aj tlačenej knihy.

          Počas dvoch rokov plánujeme realizovať celkovo 8 rôznych mobilít, z toho 6 je zameraných na žiakov a ich spoluprácu, 2 sú venované odovzdávaniu skúseností medzi učiteľmi. Z každej krajiny sa mobilít zúčastní celkovo 20 žiakov počas obdobia 2 rokov.

          Kalendár aktivít

          20. – 24. Október – mobilita učiteľov Portugalsko

          November – seminár na zdieľanie skúseností medzi učiteľmi na škole

          November - Vytvorenie nového eTwinningového projektu „Remeslá“

          1. – 6. December – mobilita so žiakmi Poľsko

          Ukončenie eTwinning projektu „Ľudové tradície v Európe“

          Január – seminár žiakov, odovzdanie zážitkov, vedomostí a skúseností z mobility, spojené s kvízmi, tvorbou videí

          Január – Február Ukončenie práce na eTwinningovej knihe, príprava pre tlač

          9. – 14. Marec – mobilita so žiakmi Taliansko

          Apríl - seminár žiakov, odovzdanie zážitkov, vedomostí a skúseností z mobility, spojené s kvízmi, tvorbou videí

          28. Apríl – 3. Máj – mobilita so žiakmi Grécko

          Máj - seminár žiakov, odovzdanie zážitkov, vedomostí a skúseností z mobility, spojené s kvízmi, tvorbou videí

          Jún WORKSHOP pre širokú verejnosť, školy, samosprávu a pod. spojenú s odovzdávaním skúseností, prezentáciou knihy z eTwinningového projektu „Ľudové tradície v Európe“


          Mgr. Magdaléna Kyseľová

          koordinátorka projektu

          https://sites.google.com/opinnet.fi/erasmus-national-heritage/

          tlacova-sprava.docx


          Mobilita v Marklowiciach, Poľsko

          V dňoch 1. až 6. 12. 2019 sme sa zúčastnili mobility v Poľsku v rámci projektu Erasmus+. Keď sme prišli do Marklowic, spoznali sme sa s našimi hosťovskými rodinami, u ktorých sme počas celého pobytu bývali a strávili s nimi hneď prvý večer.

          V pondelok ráno sme mali uvítaciu prezentáciu, kde sme sa spoznali so študentmi z Poľska, Talianska, Grécka, Portugalska a Fínska. Následne nás poľskí učitelia previedli po areáli celej školy a mali sme možnosť zúčastniť sa aj na vyučovaní. Po obhliadke školy sme navštívili primátora mesta. Porozprával nám o Marklowiciach, mestečku, v ktorom sme bývali. Po návrate do školy sme piekli ich typické vianočné sušienky. Pomáhali nám pri tom babičky z ľudového súboru v Marklowiciach.

          V utorok, po príchode do školy, sme spolu so žiakmi vyrábali vianočné dekorácie. V tento deň sme sa zúčastnili aj nášho prvého výletu, navštívili sme historické bane v meste Tarnowskie Góry. Vrátili sme sa až večer. Čakali nás naše hosťujúce rodiny.

          Stredu sme si užili najviac, pretože sa konal celodenný výlet do Krakova. Navštívili sme staré mesto, zámok Wawel, dokonca aj časť mesta, ktorá je pomenovaná po najslávnejšom kráľovi Kazimírovi. Deň sme zakončili na veľkolepých trhoch, ktoré nás príjemne prekvapili.

          Vo štvrtok ráno sme spoznali baníka, ktorý nám porozprával o svojich celoživotných zážitkoch  z tejto profesie. Neskôr sme ozdobovali vianočný stromček s dekoráciami, ktoré sme v utorok vyrobili. Taktiež sme navštívili rezerváciu Žubrowisko v Jankowiciach. Toto miesto je populárne pre veľký počet zvierat. Je ich tam viac ako 30 druhov. Poobede sme zavítali do Chlebowej chaty v Brenne. Naučili sme, ako sa vyrába med a chlieb. Mohli sme vidieť ako vyzeral život pred 100 rokmi na poľskom vidieku. Dokonca sme si mohli aj vyrobiť a zjesť vlastné podlomyky, typické poľské placky. Po návrate do školy sme strávili nejaký čas s hosťovskými rodinami a večer sme sa všetci zúčastnili rozlúčkovej párty. Počas nej nám zaspieval školský súbor, pozreli sme si prezentáciu, ktorá bola zhrnutím celého pobytu a strávili sme čas s novými kamarátmi, poľskými rodinami a učiteľmi. Bol to náš posledný spoločný večer.

          V piatok ráno sme sa lúčili so slzami v očiach a sľúbili sme si, že sa určite stretneme o rok v Prešove.

          Bol to krásny a nezabudnuteľný týždeň, na ktorý budeme s úsmevom na tvári ešte dlho spomínať.


          Michaela Gočová a Timea Kožárová, žiačky 9. A


          Výsledok našich projektových aktivít 

          V školskom roku 2018/2019 sme výuku na našej škole obohatili o európsky projekt eTwinning, ktorý pokračoval aj v školskom roku 2019/2020. Spoločne sme sa podozvedali veľa o tradičnom i súčasnom spôsobe slávenia sviatkov ako na Slovensku, tak aj v partnerských krajinách. Tento ebook je výsledkom práce žiakov aj učiteľov 6 európskych škôl z Fínska, Grécka, Talianska, Portugalska, Poľska a Slovenska. Po schválení projektu Erasmus+ 229 je zároveň aj jeho súčasťou. 

          Nechajte sa inšpirovať pri spoznávaní Európy aj z trochu inej strany. Príjemné čítanie.


          Part 1

          https://issuu.com/magdalenakyselova/docs/definitive-folktrad1__2_


          Part 2

          https://issuu.com/magdalenakyselova/docs/definitive-folktrad2



    • Kontakty

      • Základná škola, Československej armády 22, Prešov
      • Riaditeľka školy: Tel: 051 / 748 09 30 Zástupkyňa riad. školy ISCED 2: Tel: 051 / 748 09 32 Zástupkyňa riad. školy ISCED 1: Tel: 051 / 748 09 36 Hosp. zástupca školy: Tel: 051/ 748 09 34 Výchovná poradkyňa: Tel: 051/ 748 09 35 Kancelária riaditeľky: Tel: 051 / 748 09 31 Učtáreň: Tel: 051/ 748 09 33 Personálna a mzdová agenda: Tel: 051/3810799 Školská jedáleň ČSA 1 (triedy 5 - 9): Tel: 051 / 748 09 38 Školská jedáleň ČSA 2 (triedy 1 - 4): Tel: 051 / 748 09 39
      • Základná škola, Československej armády 22, 080 01 Prešov Slovakia
    • Prihlásenie