ŠKD

• Prevádzka ŠKD

• Prevádzka školského klubu detí

ŠKD je v prevádzke počas celého školského roka počas pracovných dní v týždni v čase mimo vyučovania, t. j. v ranných a popoludňajších hodinách od 6.30 hod. do 17.00 hod. V čase prázdnin určí zriaďovateľ - mesto Prešov, na základe organizačného pokynu, ktorý školský klub bude v prevádzke.

Organizácia činnosti a časový harmonogram činností ŠKD

Pri uskutočňovaní výchovno-vzdelávacej činnosti  v školskom klube sa dodržiava pravidelné striedanie oddychovej a záujmovej aktivity s aktivitou súvisiacou s prípravou na vyučovanie z dôvodu zabezpečenia psychohygieny detí.

6.30  –  8.00              Služba pri rannom schádzaní detí.

Zamestnanie podľa záujmov detí.

Odchod detí na vyučovanie.

11.40 – 13.00              Ukončenie vyučovania. Osobná hygiena, obed.

Oddychová, relaxačná činnosť podľa rozvrhu týždennej  činnosti.

13.00 -  14.00             Rekreačná činnosť.

14.00 – 15.00              Pravidelné striedanie tematických oblasti    výchovy.

15.00 – 15.10              Osobná hygiena, olovrant.

15.15 – 16.00              Príprava na vyučovanie – (písomná a ústna).

16.00 – 16.15              Úprava tried – oddelení ŠKD. Odchod detí domov.

16.15 – 17.00              Záujmová činnosť s deťmi, ktoré odchádzajú domov v sprievode rodičov. Rozchádzanie.

DOCHÁDZKA DIEŤAŤA  DO ŠKD

Rozsah dennej dochádzky dieťaťa a spôsob jeho odchodu, je na základe informácie zákonného zástupcu, uvedený v osobnom spise dieťaťa. Akékoľvek odchýlky v dochádzke resp. o spôsobe odchodu oznamuje zákonný zástupca vychovávateľke písomným spôsobom. Sprostredkované odkazy prostredníctvom detí, alebo na základe telefonátu sú neprijateľné a v žiadnom prípade nebudú akceptované. Za príchod  dieťaťa do ŠKD a odchod dieťaťa z ŠKD zodpovedá zákonný zástupca, aj v prípade, že dieťa prichádza resp. odchádza so starším neplnoletým súrodencom.

Ukončenie (prerušenie) dochádzky dieťaťa do ŠKD.

Ukončenie (prerušenie) dochádzky dieťaťa do ŠKD sa uskutočňuje na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu dieťaťa.

PREBERANIE DETÍ

Dieťa preberá zo ŠKD zákonný zástupca alebo osoba poverená zákonným zástupcom osobne, pokiaľ nie je v osobnom spise dieťaťa uvedený iný spôsob odchodu dieťaťa z ŠKD. Rozsah dennej dochádzky dieťaťa prijatého do klubu a spôsob jeho odchodu sa uvedie v osobnom spise dieťaťa. V osobnom spise dieťaťa sa uvedú aj prípadné odchýlky v dochádzke a spôsobe odchodu, pričom všetky ďalšie zmeny oznamuje zákonný zástupca alebo zástupca zariadenia pedagogickému zamestnancovi oddelenia písomne.

Zodpovednosť za bezpečnosť dieťaťa počas celého jeho pobytu v ŠKD (t.j. od jeho príchodu až po odchod) preberá vychovávateľka oddelenia, ktoré dieťa navštevuje.. Pri zmiešanom oddelení (zloženého z viacerých tried resp. ročníkov) za prechod detí do školského klubu zodpovedá učiteľ vyučujúci poslednú hodinu. Dieťa preberá zo ŠKD zákonný zástupca alebo osoba poverená zákonným zástupcom osobne, pokiaľ nie je v osobnom spise dieťaťa uvedený iný spôsob odchodu dieťaťa z ŠKD.

Ak sa výchovno-vzdelávacia činnosť klubu organizuje mimo priestorov ŠKD, najvyšší počet detí, za ktoré zodpovedá jeden pedagogický zamestnanec, je rovnaký ako počet detí v jednom oddelení, t. j. 25 (počet detí  so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami v oddelení je rovnaký ako v triedach, v ktorých sa vzdelávajú). Pri vychádzke, výletoch alebo iných podujatiach organizovaných mimo budovy školy, zodpovedá vychovávateľ za deti až do ich príchodu pred budovu školy.

Ak si to vyžaduje náročnosť prostredia alebo činnosť, ktorá sa organizuje mimo priestorov ŠKD, zvýši sa počet zodpovedných pedagogických zamestnancov alebo sa zníži počet zúčastnených detí.

Z výchovno-vzdelávacej činnosti organizovanej mimo priestorov ŠKD môžu byť deti uvoľnené len na základe písomného súhlasu zákonného zástupcu (ktorý tak zároveň preberá za dieťa zodpovednosť), v opačnom prípade je rozchod detí v priestoroch ŠKD.

Počas krúžkovej činnosti v škole, popoludňajšieho vyučovania v škole resp. školskej akcie mimo školu v čase pobytu dieťaťa v ŠKD, je za dieťa zodpovedný lektor, resp. učiteľ poverený vedením aktivity. Jeho zodpovednosť začína vyzdvihnutím dieťaťa z ŠKD a končí jeho odovzdaním v klube po skončení aktivity.

Pri záujmovej/krúžkovej činnosti organizovanej inou inštitúciou ako škola (napr. ZUŠ, športový od. ap.) zodpovednosť za prechod dieťaťa preberá zákonný zástupca, rovnako tak zákonný zástupca zodpovedá za príchod dieťaťa na rannú službu ŠKD a odchod dieťaťa zo ŠKD.

Z ŠKD alebo pri činnosti v ŠKD nemôže dieťa svojvoľne odísť. Pri nevyzdvihnutí dieťaťa do 17.00 hod. je rodič, alebo zákonný zástupca telefonicky upozornený. Ak aj po upozornení dieťa nevyzdvihne do 17.30 hod. bude to riešené s vedúcou vychovávateľkou a riaditeľom školy ako porušenie povinnosti zákonného zástupcu a vychovávateľ odvedie dieťa na Mestskú políciu.