Profil školy

•     Vznik školy

Svoje brány škola prvýkrát otvorila  1.9.1966. Významným predelom v živote školy bol vznik športových tried so zameraním na ľadový hokej a to v roku 1972. Športové triedy s krátkym prerušením pôsobia na škole dodnes. Odchovala mnohých  reprezentantov ako Igora Libu, bratov Pucherovcov, Vodilu, Šechného či majstra sveta Martina Štrbáka. Okrem ľadového hokeja sa škola venuje aj tenisu. V roku 1992 vzniklo športové stredisko so zameraním na tenis. Škola podporovala aj alternatívne formy vyučovania. Prvý ročník alternatívnych tried bol otvorený v šk. roku 1993/94. Táto forma vyučovania bola u žiakov a rodičov veľmi obľúbená. Od roku 2005 vyučujeme cudzí jazyk od 1. ročníka, druhý cudzí jazyk sa vyučoval od 7. ročníka a to nemecký, ruský a francúzsky. V súčasnosti podľa ŠkVP učíme druhý cudzí jazyk od 6. ročníka . Máme 5 počítačových učební a 5 interaktívnych učební. Škola je zapojená v projekte Infovek, okrem toho za pomoci rodičovskej rady sa zriadili 2 nové počítačové učebne a 1 triedu s interaktívnou tabuľou.  V školskom roku 2009/2010  MŠVVa Š zriadilo pri našej škole Školské stredisko záujmovej činnosti. Takisto pôsobí pri škole Školský klub detí, ktorý má 10 oddelelní a dve školské jedálne, ktoré pôsobia  v obidvoch budovách, pretože ani jedna jedáleň kapacitne nepostačuje na počet 800 stravníkov. Škola je už viac ako 10 rokov zapojená v projekte Škola podporujúca zdravie, snažíme sa o propagáciu zdravého životného štýlu, takisto sme sa zapojili do projektu ovocie do škôl a podporujeme konzumáciu mlieka, tým že prevádzkujeme školský automat na mlieko.

Základná škola na Ul. Československej armády sa nachádza v malebnom prostredí východného Slovenska na úpätí Slanských vrchov.
          Škola - dielňa ľudskosti. Skutočne nenapodobiteľná. Tak ako starobylý Prešov, tak aj škola, ktorá je v tomto meste je večne mladá. Škola každý rok znova a znova dýcha mladosťou. Každý rok pribúdajú noví žiaci, ale aj nové tváre v pedagogickom kolektíve.

Tradície a priority rozvoja

Dlhoročné tradície sa rozvíjajú v projekte Škola podporujúca zdravie, kde sa realizujú rôzne podujatia najmä na zdravý životný štýl a podporu zdravia. Sú to napr. Dni zdravej výživy, Jablkový deň, Beseda s členmi združenia Venuša, spolupráca s Detským domovom, Zdravá desiata a pod. V projekte Mierová škola sa už tradičným stal výstup na Kojšovskú hoľu a slávnosti pri stĺpe mieru, ktorý nám venovala Japonská asociácia za svetový mier a ktorý máme v areáli školy. K tradíciám určite patria aj vianočné aktivity ako je vianočná akadémia, návšteva detského domova, zbierka pre deti detskej nemocnici v Prešove. Ďalej sú to Dni otvorených dverí, Deň detí, slávnostný zápis prváčikov a mnohé iné. Na veľmi dobrej úrovni je spolupráca s rodičovskou radou. Organizujeme už tradične Ples školy, otvorené hodiny pre rodičov a športové podujatia. Súčasťou vyučovania je aj environmentálna výchova, v ktorej vedieme žiakov k ochrane životného prostredia. V rámci environmentálnej výchovy sa žiaci zoznamujú s ekologickými princípmi využitia a spracovania druhotných surovín a taktiež sa aktívne zapájanú do zberových aktivít. Orientácia na cudzie jazyky vytvorila tradíciu organizovania jazykových kurzov na území Slovenska a v zahraničí. V rokoch  2005 – 2007 bola škola zapojená v medzinárodnom projekte Socrates Comenius pod názvom Európske životné štýly v minulosti, prítomnosti a budúcnosti. Od roku 2007 sarozvinula aj spolupráca s poľskou školou v Marklowiciach mimo projektu, kde sa snažíme vzájomnými výmenami zlepšovať komunikáciu v anglickom jazyku, ale aj vzájomnú toleranciu, pochopenie, spoluprácu a priateľské vzťahy.

V súčasnosti máme na škole 5 hokejových tried a jednu hokejovú prípravku. Spolupracujeme s P.H.K Prešov, spoločne riešime tréningové procesy, účasť žiakov na turnajoch doma aj v zahraničí. Žiaci sa pravidelne zúčastňujú medzinárodného turnaja v Moskve , v Pardubiciach aj v Budapešti. Okrem toho hrajú aj žiacku ligu, kde sa umiestňujú na popredných miestach. Veľmi dobrá je spolupráca s rodičmi hokejových tried, ktorí sa sami podieľajú na financovaní ľadu a na financovaní prepravy na jednotlivé zápasy.

Žiaci hokejových tried robia dobré meno škole aj mestu ďaleko za hranicami našej vlasti.