Výchovné poradenstvo

PaedDr. Mária Palková – výchovná poradkyňa

Konzultačné  hodiny:

Utorok  13.30 – 15.30 hod. /a po vzájomnej dohode. /

Úlohou výchovného poradcu je individuálna, resp. skupinová práca zameraná na pomoc deťom a poskytovanie odborno - metodickej pomoci triednym učiteľom, rodičom v rôznych otázkach týkajúcich sa výchovných, vzdelávacích a osobnostných problémov žiakov.

Trvalé úlohy
          1. Systematicky zvyšovať úroveň poznatkov v oblasti VP.
          2. Získavať informačné a metodické materiály pre poradenskú prácu so žiakmi.
          3. Sústavne spolupracovať s vedením školy.
          4. Uskutočňovať dlhodobejšie pozorovanie žiakov, vykonávať priebežnú diagnostiku.
          5. Realizovať individuálne a skupinové konzultácie s problémovými žiakmi a ich rodičmi, navrhovať opatrenia.
          6. Priebežne spolupracovať s pedagogicko-psychologickou poradňou – požiadať o spoluprácu v prípade žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, žiakov s výraznými poruchami správania či záškoláctva.
          7. Metodicky pomáhať učiteľom pri výchove a vzdelávaní žiakov, koordinovať spoluprácu rodiny a školy. Dbať, aby sa rodičia dozvedeli včas o problémoch svojho dieťaťa.
          8. Aktuálne informovať žiakov a rodičov o možnosti ďalšieho štúdia.
          9. Podieľať sa na príprave Dňa otvorených dverí.
          10. Napomáhať žiakom pri riešení osobnostného, osobného, vzdelávacieho a profesijného vývinu a orientácie. Venovať pozornosť žiakom, ktorí sa javili v minulosti ako problémoví.
          11. Nadväzovať kontakty a spolupracovať s inštitúciami, organizáciami, združeniami, ktoré môžu svojou činnosťou alebo poskytovaním informácií pomôcť pri riešení problémov, ktoré sú v kompetencii VP.
          12. Zúčastňovať sa porád a školení výchovných poradcov.
          13. Koordinovať výchovný proces školy.
          24. Aktualizovať nástenku.

Ako dôležitý predpoklad správnej voľby povolania a v súvislosti s tým aj strednej školy je mať dostatok informácii a prehľad o sieti stredných škôl, otváraných učebných a študijných odboroch, počte záujemcov o štúdium na konkrétnej strednej škole, či kritériách pre prijatie. Podrobné informácie je možné nájsť napríklad na web stránke Školského výpočtového strediska (www.svslm.sk)    Užitočné WWW stránky

Výchovná poradkyňa radí...

ako si vylepšiť svoje učenie

Skúšajte plánovať . . .

Pokúste sa pracovať sústredene . . .

Učenie by malo mať výsledky . . .

Využívajte techniky a triky. . .

Cielene sa pripravte na skúšky...

V Z O R    O D V O L A N I A

proti rozhodnutiu o neprijatí žiaka na strednú školu

Meno a priezvisko, adresa bydliska s PSČ

(zákonného zástupcu žiaka

Názov a adresa školy

(strednej školy, špeciálnej strednej školy, odborného učilišťa alebo praktickej školy, ktorá rozhodnutie  vydala)

Mesto a dátum

(podania odvolania)

VEC

Odvolanie proti rozhodnutiu o neprijatí žiaka na strednú školu, špeciálnu strednú školu, odborné učilište alebo praktickú školu

Podľa § 53 a násl. zákona č. 71/1967 Zb. o správnom konaní v znení neskorších predpisov podávam odvolanie proti rozhodnutiu

(uviesť číslo rozhodnutia) zo dňa (uviesť dátum vydania rozhodnutia) riaditeľa školy (uviesť presný názov školy) o neprijatí

na štúdium do 1. ročníka v školskom roku (uviesť príslušný školský rok).

Môj syn (dcéra) (uviesť meno a priezvisko), narodený(á) (uviesť dátum narodenia alebo rodné číslo) nebol(a) prijatý(á)

do študijného/učebného odboru (uviesť kódové číslo a názov odboru) z dôvodu (uviesť dôvod neprijatia uvedený v rozhodnutí o neprijatí na štúdium).

Odvolanie podávam z dôvodu (uviesť dôvod alebo dôvody podania odvolania proti neprijatiu žiaka/žiačky na štúdium na strednej škole, špeciálnej strednej škole, odborom učilišti alebo praktickej škole).

Vlastnoručný podpis(zákonného zástupcu žiaka)